Ada işte ya deyip geçmeyin. Tarihi, doğası, güzellikleri, hikayesi var.. Ee haliyle benim de anlatacaklarım var.. Suomenlinna’dan bahsedeyim sizlere biraz.

Helsinki’ye yolculuk öncesi araştırma yaptığımda dikkatimi bu ada çekmişti. Araştırdıkça merakım arttı, şehire 15 – 20 dakikalık feribot mesafesinde olması da cabası oldu. Böylece Helsinki yolculuğu öncesi listeye eklendi. Ve yeni bir hatıra için ilk adım atılmış oldu. Sizlere biraz Suomenlinna Adasını anlatacağım.

Helsinki- Suomenlinna Ulaşımı

Adaya İskele’de pazarın kurulduğu bölgeden kalkan feribotlarla ulaşabilirsiniz. Feribotlar gidiş dönüş 5 Euro. Seferler 15 dakikada bir yapılıyor ve yolculuk aşağı yukarı 15 20 dakika kadar sürüyor. Feribotlara 2 adet de araç alınabiliyor. Ama ekstra durumlar için değerlendirilebilecek bir şey tabi bu. Normal gezginlerde gerek yok. Bu arada kışın buz parçalarını kırarak gidiyor feribotlar. Bu değişik bir deneyim olabilir. Kışın gittiyseniz, adada ne işimiz var demeyin. Sonuçta bu bölgedeki yaşamı gözlemlemeye gidiyorsunuz.

Ada Tarihinden Kısa Kısa..

Adada 1748 yılında inşaa edilmiş bir kale bulunuyor. Kale ada olarak da dünyada ender görünen örneklerden birisi Suomenlinna. Ada taihte İsveç Kalesi olarak biliniyor. Ayrıca dönemin İsveç yönetimi tarafından kuzeyin Cebelitarık’ı olarak da bilinen bölgede Finlandiya’nın liman güvenliğini sağlayan bir konumda. Bu yüzden İsveçce Sveaborg olarak da bilinen bir kara parçası.

Adanın bu şekilde konumlanmasının bir nedeni de, İsveç’in Ruslara karşı mücadelesinde kale görevi görmesi ve Rusya’yı biraz olsun engelleyerek Baltık Denizi üzerinde güvenli bir bölge oluşturmakmış. Kale öyle bir ün salmış ki, fethedilemez diye düşünülürken 1809 yılında Ruslar tarafından işgal edilmiş. 1917 yılına kadar Rusların elinde olan ada 1917 yılında Finlandiya’nın bağımsızlığını ilan etmesiyle beraber Finlerin eline geçiyor ve günümüze kadar geliyor. Adada en son askeri yapılanma ise ikinci dünya savaşı sırasında yapılmış. O günden sonra da askerler bir daha bu adaya ayak basmamış.

 

Adada yazın çok fazla festival ve etkinlik yapılıyor. Ayrıca restoranlar, cafelerin bulunduğu adada bir de futbol sahası bulunuyor. Hala yaşamın olduğu bu güzel adada yolunuz düşerse bir şeyler için, ve tüm adayı yürüyerek bir kaç saatte tamamlayın derim.

Yorumlar