Bir denizcilik müzesinden böyle etkileneceğimi düşünmemiştim. Biraz bahsetmemi ister misin ?

Tallinn’i araştırırken hayran kaldığım bir müze ! Gidince de anladım ki, böyle devasal bir müze sanırım yaşamım boyunca çok az göreceğim.

Seaplan Harbour, Tallinn’in ve Avrupa’nın en heyecan verici müzelerinden birisi. Kalamaja bölgesinde kurulmuş deniz kıyısında harika bir müze gerçekten. Çocuklar ve büyükleri için de ayrı ayrı farklı duygular yaşatacak bir yer. Yetişkinler, hayranlıkla gezerken, çocuklar ise kendini bir rüyada hissedebilir.

Maritime Museum’a ( Seaplan Harbour) Neden Gitmeliyim ?

  • Bir kurtarma helikopterinde kokpitte oturmak için olabilir.
  • 1936 yılında yapılmış bir denizaltına girmek için olabilir.
  • Denizaltına girince göreceğin motorlu dürbün ile çevreye bakmak için olabilir.
  • Bir uçaksavar koltuğuna oturarak, o hissiyatı yaşamak için olabilir.
  • Savaş ortamını hissetmek ve seslerini duymak için cafe’de bir kahve içmek için olabilir.

Tüm bunlar seni etkilediyse Seaplan Harbour’a gitmeni öneririim Tallinn’de..

2010 yılında çalışmalarına başlanan, 2012 yılında açılan bu müze için devasal kelimesi kullandım. Çünkü müze o kadar büyük ki, tam 8000 m²’. Bu inanılmaz müzede ise yaklaşık 2000 adet eser bulunuyor. Denizaltından, helikopterlere, kayıklara, kurtarma ekibi aksesuarlarına, mini eğitim uçaklarına kadar bir çok detay var. Açıkcası sürekli heyecanlanacak bir detayla karşılaştım müzede.

Müze girişinde burası 3 katmandır diye bir tabela vardı. Denizin altı, deniz ve denizin üstü.. Müzedeki en popüler öğe deniz altı Lembit’tir.  Girişte salonun ortasında devasal yapısıyla ziyaretçilerini karşılıyor adeta. Peki Lembit’in hikayesi neydi ? Dünya savaşı sırasında görev alan deniz altı. 2011 yılında karaya oturmuş ve emektar olmuş. Ağırlığı tam 600 ton. Deniz altı geçmişi ise, 1930’lara dayanıyor ve günümüzde o zamanların orijinal görünüşüyle ​​yenilenmiş. Lembit, bütün dünyada mayın döşeyen tek deniz altı madenidir.

Müzenin iskele tarafında ise buzkıran olarak da geçen Suur isimli bir gemi daha bulunuyor. Suur’un geçmişi o kadar uzun ki, 2014 yılında 100.yılını kutlamış. 1918 yılında Helsinki yakınlarındaki Ruslar tarafından fethedilmiş Suur.  Gemi içte ve dışta orijinal görünümüne 1 yıllık çalışmalar sonucunda kavuşturulmuş. Yaz aylarında bu geminin ekibinin 100 yıllık menüsünden yemekler denemek bile mümkün dedi görevliler.

Müze içerisinde gezerken, o kadar çok detaya rastladım ki, bir ara kendimi denizci gibi hissettim kabul ediyorum.

Müzenin Kurulduğu Bölge

Müzenin kurulduğu bölgenin askeri anlamda stratejik bir önemi de var. Orta Çağ döneminde doğal bir limana sahip olan Tallinn Limanı son derece önemli bir konuma sahipti. Hatta o kadar önemli ki, 18. yüzyılda son derece askeri bir güç haline gelmiş kompleks. Birinci Dünya Savaşı sırasında, II. Çar Nikolas savaş sırasında havacılığın önemini daha iyi anlıyor. Ve bu bölgeye su altında hangarlar olan bir alan inşaa ettiriyor. Böylece deniz uçakları hangarlara yakın bir bölgeye iniyor ve savaş için cephane toplayabiliyor.

 

Tallinn’e gittiğinizde mutlaka görülmesi gereken bir müze.

Müze girişi : 14 Euro. / Öğrenci : 7 Euro.

Müze ziyaret saatleri : Her gün 10.00-19.00 arası.

Viru Meydanı yani Old Town civarından taksi 12 Euro yazıyor. Ayrıca bölgeye giden otobüsler de bulunuyor. Hiç olmadı. Old Town’a 20 dakika yürüme mesafesinde.

Yorumlar