Orta Çağ kültürü gerçekten başka bir şey. Avrupa’da bu kültürü iliklerime kadar hissettiğim iki şehir var biri Prag. Diğeri ise, Gent.

 

Nüfus : 248.739

Dil : Fransızca, Flemenkçe

Para Birimi : Euro

Saat Farkı : Türkiye saatinden 1 saat geridedir.

Vize : Schengen

 

Gent (Fransızca: Gand) Belçika’da, Felemenkçe konuşulan topluluğa dahil Flaman Bölgesinde Doğu Flandre ilinin merkezi ve en büyük nüfuslu yerleşkesi olan bir şehirdir. Şehir, Schelde Nehri ve Lys ırmaklarının akarsu birleşminde kurulmuştur. Orta Çağlarda kuzey Avrupa’nın en büyük ve en zengin şehirlerinden biri olmuştur. Günümüzde de bir limanı ve üniversitesi olan önemli bir şehirdir.

Beldiye sınırları içinde Gent kenti yanında Afşnee, Desteldonk, Drongen, Gentbrugge, Ledeberg, Mariakerke, Dampoort, Mendonk, Oostakker, Sint-Amandsberg, Sint-Denijs-Westrem, Sint-Kruis-Winkel, Wondelgem ve Zwijnaarde adlı kasabaları da kapsar. (2012 itibarıyla) nüfusu 248,242 kişidir ve böylece nüfus itibarıyla Belçika’nın ikinci büyük belediyesi olur. Etrafındaki diğer varoşları ile Gent metropoliten bölgesi 1.205 km2 bir alan kaplar ve (1 Ocak 2012 itibarıyla) toplam nüfusu 248,242 olup Belçika’nın dördüncü büyük metropoliten bölgesi olur.

Gent’te, her yıl 10-15gün süren “Gent Festivali” (Felemenkçe “Gentse Feesten”) organize edilmektedir ve her yıl yaklaşık 3, 2milyon ziyaretçi bu festivale iştirak etmektedir.

Gent Ulaşım konusunda ufacık zahmeti olan bir şehirdir.

İstanbul’dan Gent’e direkt uçuş bulunmuyor. Brüksel Havalimanı’ndan 75 km uzaklıkta bulunan Gent’e geçmeniz gerekmektedir.

Brüksel- Gent arası ulaşım

Havalimanından özel transfer ile 85-100 Euro karşılığında 50 dakikada Gent’e gidebilirsiniz. Bir diğer alternatif ise Brüksel’den tren yolculuğu ile Gent’e ulaşmak. Bilet fiyatı 8,5 Euro olan trene binerek, havalimanından 25 dakikada Brüksel Midi Tren İstasyonu’na ulaşabilir, buradan aktarma yaparak bilet fiyatı 9 Euro olan tren yolculuğu ile yaklaşık 50 dakikada Gent-Sint-Pieters İstasyonu’na gidebilirsiniz.

Gent gezilecek yerler açısından baya zengin bir Belçika şehridir.

Aziz Nikolaos Kilisesi

13. yy ile 18. yy arasında inşa edildiğinden farklı mimarı tazları yansıtıyor. Kilisenin arkasındaki Belfort 1380 yılında tamamlanmış. Çan Kulesi her gün 10.00-13.00 ve 14.00-18.00 arasında açıktır. Girişi ücretli. Kısa bir zaman önce saatin yüzeyi ve en üstte oturan ejderha yeniden restore edilmiş. Yazın kentin üzerinden harika manzaralar için 91 mt yükseklikteki izleme noktasına asansörle çıkabilirsiniz

holidays-Ghent-eurostar-weekend-city-break-gent-Lakenhalle-Cloth-Hall-Belfry

Aziz Bavon Kathedrali

Her gün 08.30-17.00 arasında açık ve ücretli olan bir katedral. Bu heybetli granit ve tuğla yapı, 14. yy tarihli koro bölümü, 15. yüzyıla ait bir nef ve 16. yüzyıldan kalma bir transept ile farklı mimari tarzlara sahip.

gent10

Korenlei ve Graslei

Sint-Michielsburg’un solunda Tussen Bruggen olarak bilinen Korenlei ve Graslei, Gent’in ana limanlarıydı. Buarada şehrin en görkemli ve Belçika mimarisine uygun binalarını görebilirsiniz. Korenlei kıyılarıyla komşu olan 1739 tarihli Flaman Barok tarzındaki yabancı gemiciler locası, 16. yy kalma resmi bir bira imalathanesi olan De Zwane gerçekten dikkat çekici yapılardır.

54952472

Gravensteen Kalesi

Şehrin merkezinde çok nadir kale görürsünüz. Bunlardan birisi Gent Kalesi. 09.00-17.00 arası her gün açıktır. Masallardaki kalelere benzer biraz. Mazgallar ve küçük kuleler, okçuların oklarını atması için küçük açıklıklar ve düşmanları durdurmak için bir hendek. Her şey var. Kale içerisinde zindanlar ve yaşam odalarını görebilirsiniz. Giriş ücreti 5 Euro.

---GravensteenGent

Patershol

Gravensteen’in arkasındaki Patershol, restoran ve kafelerle dolu Ortaçağ sokaklarıyla örtülüdür. Kısa bir yürüyüş sizi folklör müzesi Het Huis Van Alijm’a ulaştırır. Giriş saatleri 11.00-17.00 arasıdır. 1363 yılına uzanan yoksullar evlerindeki müzede, yün eğirmedenhayvan bakım ve mutfak aletlerine kadar ünlük araç gereçler sergilenir.

Vintage-Gent_zps76e235ab

Mondada

Hani Türkiye’de her şeyin olduğu restoranlar olur ya. Öyle bir yer hamburgerden, salataya, pizzaya, atıştırmalıklara kadar bir çok şey var. Gayette uygun fiyatta ve lezzetli.

mondada

Restaurant Vrijmoed

Geleneksel Belçika yemeklerinden denemek ister misin ? Burayı bir ziyaret et derim o zaman. Yerlisine soruldu araştırıldı tüm oklar burayı işaret etti. Yöresel bir çok lezzet var. Porsiyonları çok küçük. Ona göre sipariş vermenizi öneririm. 2,3,4,5,6 ve 7’li olmak üzere farklı bir menü konsepti var. Seçtiklerinizle beraber şarap getiriyorlar. Favorim, North sea.

8543554137_dacfaa2006

Gent kahve noktaları açısından oldukça zengin bir portföye sahiptir. Şehrin merkezi kısmında çok fazla butik kahveci bulabilirsiniz.

Avana

Kahvelerini kendileri üretiyorlar. Gent genel olarak bir öğrenci şehri olduğu için ders çalışmaya gelmiş çok fazla öğrenci görebilirsiniz. Bu yüzden de yer bulmak bazen sorun olabiliyor ama kahvelerinin kalitesinden eminiz.

int1

Den Hoek Af

Kahveleri dışında taze meyve suları da var. Sabah kahvesi ve kahvaltısı için Gent’in ideal noktalarından birisidir.

43245938_u18aUBW-m1Psiok05bX0ibOij-aYmixZh0d9yZRadQ4

Clouds in my Coffee

Gent’in en iyi kahve noktalarından birisi. Sabah kahvaltısı için de zengin bir karışık tabak imkanı sunuyorlar. Dekoratif olarak da memnun edici bir ortamı var.

20121102_clouds02

Huset

Gent için tek bir atışınız varsa burayı tercih edin derim. Benim çok beğendiğim bir kahve. Sohbet ederken kahve içmek için güzel bir tercih olacaktır. Belçika mimarisine uygun yapılmış bir evde misafir oluyormuş gibi hissedeceksiniz kendinizi. Kahvenin tadı da önemlidir ama bu ortam kahvenin önüne geçiyor kesinlikle.

14

Mokabon

Benim favorim Huset. Fakat Gent sakinleri burayı da çok beğeniyor. Sadece kahve üzerine kurulu bir işletme. Her daim kalabalık oluyor. Kahveleri gayet başarılı düzeyde. Yanında bir de kek alırsanız değmesinler keyfinize..

Gent konaklama noktaları açısından Belçika’ya uygun mimaride hotellerle dolu güzel bir şehirdir. Uygun fiyata konaklayabileceğiniz çok fazla hotel vardır.

Kathedral Hotel

Son seyahatimde benimde konakladığım güzel bir hotel. Merkeze 5 dakika yürüme mesafesinde. Temizlik ve fiyat açısından gayet memnun edici seviyede. 3 kişilik bir odada kaldık. Gerçekten gördüğüm en büyük odalardan biriydi şuana kadar.

19189331

River Hotel

Bu otel sanayi geçmişini, zarif dekorasyon ve modern olanaklarla harmanlamaktadır. Botermarkt’a sadece 600 metre uzaklıkta bulunan Ghent River, birkaç eski fabrika binasında faaliyet göstermektedir.Eski bir yapı ama gayet modern dokunuşlarla restore edilmiş. Ayrıca terasına çıkmanızı öneririm.Fiyatları bir tık pahalı ama o havayı solumak isteyenler için ideal olabilir.

66773877

NH Gent Sint Pieters

Gent Sint Pieters Tren İstasyonu’na 800 metre uzaklıktaki Belle Epoque oteli NH Gent Sint Pieters, Leie Nehri kıyısına 5 dakikalık ve Orta Çağ şehir merkezine 15 dakikalık yürüme mesafesindedir. Tesisten 150 metre uzaklıktaki tramvay durağı düzenli olarak merkeze ulaşım sağlamakta. Fiyat olarak da gayet uygundur. Öneririm.

20056460

Yorumlar