Brugge denilince akla kanallar geliyor olsa gerek. Şimdi bir dakika durun ve üstü açık bir tekneyle Brugge kanallarında dolaştığınızı düşünün. Eminim aklınızdan çıkmayacak bir manzara olacaktır.

Brugge Gezi Rehberi

Nüfus : 117.377

Dil : Fransızca, Flemenkçe

Para Birimi : Euro

Saat Farkı : Türkiye saatinden 1 saat geridedir.

Vize : Schengen

 

Belçika’nın Flandra’nın Batı Flandra ilinin başkenti. Orta Çağ’dan kalma mimarisi (II. Dünya Savaşı’nda zarar görmediği için bozulmadan korunmuştur), değişik çikolataları, danteli (diğer adıyla rahibe işi), kanalları ve Belçika birası(rengine, tadına ve sunuluş şekline göre çeşitlilik gösterir) ile ünlü turistik bir kenttir.

11. yüzyılda Avrupa’nın ticaret merkezi olan Brugge, seller ve coğrafi değişiklikler yüzünden denizle bağlantısını bir iki kanal dışında kesmektedir. Günümüzde şehir merkezinin Kuzey Denizi kıyısında bulunmamasına rağmen, denize yakınlığı nedeniyle hâlâ bir liman kenti olarak anılmaktadır. Şehrin içindeki kanallar günümüzde ulaşım maksadıyla kullanılmakta olup, bunlarda turistik geziler de düzenlenmektedir.

Avrupa’nın günümüze kadar gelebilmiş önemli Ortaçağ kentlerinden biridir. Kentin, ortaçağdaki boyutlarının dışına hiç taşmamış olması ilgi çekicidir. XII. yüzyıl malikanelerinin arasından dolaşan pırıl pırıl kanalları ve çiçek pazarlarıyla gerçek bir âşıklar kentidir. Yaz aylarında turist yoğunluğu olduğu için sezon dışında ziyaret edilmesi ayrı bir tat bırakmaktadır.

Bruges büyükkentinin toplam nüfusu 117.351 kişidir.

Brugge ulaşım açısından rahat bir şehirdir.

Türkiye’den Brugge için direkt uçuş bulunmamaktadır. Brüksel Havalimanı’na ulaştıktan sonra Brugge’e hareket edebilirsiniz.

pig-roast-to-arriv-in-amsterdam-074-001

Brugge, Brüksel’e 108 km uzaklıkta bulunuyor. Havalimanından özel transfer ile ortalama 120 Euro karşılığında veya taksiye binerek 175 Euro karşılığında 1,5 saatte Brugge’e gidebilirsiniz. Bir diğer alternatif ise Brüksel’den tren yolculuğu ile Brugge’e ulaşmak. Bilet fiyatı 8,5 Euro olan trenle, havalimanından 25 dakikada Brüksel Midi Tren İstasyonu’na ulaşabilir, buradan aktarma yaparak bilet fiyatı 15 Euro olan tren yolculuğu ile yaklaşık 1 saatte Brugge’e gidebilirsiniz.

Tekne Turu

Küçük kanallar arasında bir tekne turuna çıkmanızı öneriyorum. Vaktiniz varsa bunu yapın gerçekten keyifli.

Rozenhoedkaai

Çikolata Atölyeleri

Brugge çikolatalarıyla ünlü bir bölgedir. Özellikle Markt Meydanında çok fazla çikolata mağazası bulunmaktadır. Çikolata atölyelerini ziyaret edebilir. Tadımlarını deneyimleyebilirsiniz.

chocolateshop2BruggePhotographerLouiseHudson-e1416936712990

Markt

Brugge, küçük bir sokakla birleştirilen iki meydana sahiptir.Markt hem çok büyük bir meydandır hem de Brugge’nin turistik çarşısı denilebilir. Şehrin ticaretinin büyük kısmı buralarda gerçekleşmektedir. Belford-Hallen 13. yüzyılda inşa edilmiş bir kathedral. Kathedral, pazar günleri kapalıdır. Diğer günler ise 09.30-17.00 arası ziyarete açıktır. Kathedralin çan kulesi tarafı ücretlidir. Şehrin panoramik manzarası için 366 basamaktan oluşan çan kulesine çıkmanızı öneririm.

Brugge%201%20Markt4

Burg ve Belediye Sarayı

Burg, diğer iki meydandan daha küçük ama daha tarihidir. Adını, Brugge’un kalesinden almıştır. Burg’daki her bina çok güzeldir. Bana kalırsa Avrupa’nın en iyi yapıları arasında. Stadhuis adı verilen belediye sarayı binası da göz alıcı başka bir  görülmesi gereken yapıdır. Binanın ön cephesi Flamanların armalarıyla süslenmiştir. Fotoğraf tutkunu gezginler için ayrıca öneririm.

Bruges_West_Flanders_Belgium_CAPAEV0218

Kutsal Kan Bazilikası

Meydanın en karanlık köşesi olan Stadhuis’ün çevresindedir. Kentin en önemli dini yapı noktasıdır. Bazilika her gün 09.30-18.00 arasınd ziyarete açıktır. Sadece hazinelik bölümü ücretlidir. Belçika’nın en seçkin kutlamalarından olan mayıs ayındaki İsa’nın göğe yükselişi günü kutlamalarında Brugge sokaklarında dolaştırılan altın gümüş karışımı kutsal emanet sandığı, şapelde küçük hazinelik bölümünde görülebilir.

7801109540_af10a40fa5_b

Gruuthuse Müzesi

Her gün 09.30-17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücretlidir. Müzeyi barındıran binanın kendisi de görülmeye değer bir binadır. 15.yüzyıldan kalma bir yapıdır. Bahçesinde Brugge’ün en dar sokaklarından birini geçen romantik tuğla köprünün fotoğraflarını çekebilirsiniz.

 

Tom’s Diner

Tesadüf eseri denk geldiğim ama çok beğendiğim bir restoran. Tapasları ve suflesi favorimdir. Menüsü baya zengin. Bir göz atın derim. Fiyatları da makul.

Toms_diner_home_2-570x570

Lieven

Çok başarılı mekanlardan birisi daha. Menüsü biraz dar. Az ama öz mantığında hazırlanmış olsa gerek. Deniz ürünleri ağırlıklı servis yapıyorlar. Karides öneririm.

8759509922_b9b0238653KVD0664_cafedraal_lievenmusschoot_koenvandammearchphot-1024x685

L’estaminet

Fransız restoranı. Makarnalarında kendilerine has bir sos kullanıyorlar. Ayrıca mutfakları deniz ürünlerinde de başarılI. Öneririm.

image_2015-04-23-12-15-00_5538c6246e3bc_estaminet-11

T Zwart Huis

Ambiyansına hayran kaldığım bir mekan. Portakallı ördek ve steak ürünler gayet başarılı. Mekanda Brugge’in tarihi yapısını ve Belçika kültürünü hissedebileceğiniz gerek mimari gerekse müzik anlamında bir çok detay mevcut.

Vero Caffe

Brugge’in en iyi lokasyonlarından birisi bence. Çikolatalı Brownie ve yanında kahve ile keyif yapabilirsiniz. Bazen çok kalabalık da olabiliyor.  Take away yapmak durumunda kalabilirsiniz.

_DSC9531

The Gulliver Tree

Ev ortamı sunan bir cafe. Brugge’de oturmaktan keyif aldığım bir yer. Espresso denedim gayet başarılıydı. Yanına kruvasan veya kek gibi yandaşlar da alabilirsiniz. Önerilir.

11235492_i-BxrUW-2qiqkEYDsLrVKu8JdMsHWUa0mSj0VxpDifU

Li-o-lait

Sanırım sunum açısından Brugge’in en iyisi olabilir. Dükkanda enteresan ama çok hoşuna giden bir kahve kokusu var. Bence denemelisiniz.

Yorumlar