Zeugma

Müzeye giderken ve çıkarken duygular arasında dağlar kadar fark var gerçekten..

Gaziantep’in Nizip ilçesi Belkıs Köyü sınırı içerisinde tarihin bir çok detayını sunacağı Zeugma Antik Kentinin olduğunu nereden bilebilirdik. Zeugma Mozaik Müzesi’nde dünyanın en önemli mozaikleri sayılabilecek eserler gün ışığına çıkarılmıştır. Konu ve renk çeşitliliği bakımından oldukça zengin bir mozaik koleksiyonuna sahip olan müze, metrekareye düşen tessera sayısının fazlalığıyla dikkat çekmektedir.

Üç boyutlu tasarımlar ve üst düzey tekniklerle dönemin mimarisi, yaşam biçimi, fauna ve florasının zengin bir biçimde mozaiklere aktarılması; Zeugma’yı dünyanın en önemli mozaik müzelerinden biri haline getirmiştir.

Özellikle Poseidon ve Euphrates villaları sundukları muhteşem eserleriyle Zeugma Müzesi’nin en önemlilerinden sayılmaktadır.

Çingene Kız

Gizemli bakışları ile Zeugma’nın en önemli simgesi haline gelen ve 1998 yılında yapılan kazı çalışmalarında bulunan mozaik, çingene kızına benzetildiğinden bu adla anılmakta. Gaziantep’inde simgelerinden biri olmuştur.

Dünya Mirası

Zeugma Mozaik Müzesi teşhirinde sergilenen, dört adet Roma çeşmesi, dört adet heykel, bronzdan savaş tanrısı Mars Heykeli, freskler,mimari parçalar ve Helenistik dönem tokalaşma stelleri Zeugma’nın dünya mirasına kazandırdığı benzersiz eserler arasında yer almaktadır.

20 bin hektarlık bir arazi üzerine kurulan Zeugma Antik Kentinde, 1987 yılında Gaziantep Müze Müdürlüğü ile Malatya Müze Müdürlüğünün beraber yaptıkları kurtarma kazıalrı akabinde, 2000 yılında Gaziantep Müze Müdürlüğü Başkanlığında, Türk İngiliz, Fransız ve İtalyan ekiplerinden oluşan yaklaşık 200 teknik personel ile kazı çalışmaları yapılmıştır.

 

Müzeye, müze kartınızla veya kişi başı 15 TL ödeyerek girebilirsiniz. Ayrıca, 10 TL ödeyerek kulaklık alabilir, cihazlardan mozaiklerin öykülerini dinleyebilirsiniz.

Türkiye’de gördüğüm en iyi müzelerden birisi gerçekten. Emeği geçenlerin eline sağlık.

image1-50 image2-41

image1-23 image2-17

Yorum yaz..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>