Uzungöl Tabiat Parkı

Karadeniz sahil yolundan Rize istikametine giderken Uzungöl tabelası görmek mutlu ediyor. Of üzerinden Solaklı deresine paralel bi yolda gidiyoruz kıvrıla kıvrıla. Bu yol bir şeylerin sinyalini veriyor. Neyin mi ? Huzura geliyorsun Seymen diyor. Yeşilin her tonunu masmavi gökyüzü altında görebiliyorum. Uzungöl’e girişte ormanın eteğine kurulmuş ahşap evleri ve ikiz minareleri camiiyi görünce Karadeniz’e yakışır bir şaşkınlık tepkisi veriyoruz. Offff  ! Harika burası. Burası değişik bir yer. Şansınız varsa burada bi kaç saat içinde 4 mevsimi yaşayabilirsiniz. Güneş varken, bulutlar gelir, yağmuru bırakır sonrasında sisle kapatır Uzungöl’ü. Kim bilir, belki de doğa Uzungöl’ü böyle korumaya çalışıyor. Yağmur veya sis varsa kaçmayın sığınmayın bir yere. Garester yolunda Com Cafe’de, çay içerken izleyin Uzungöl’ü. Çay servisi sırasında “Eskiden kendi halindeyken daha güzel diyor” Seval abla ve ekliyor. “Uzungöl’ün ilerde havuz gibi gözükmesinden korkuyorum. Umarım daha güzel olacak her şey”.

Uzungöl, yemyeşil ormanları, temiz suları, içinde barındırdığı onlarca endemik bitki ve tüm doğal güzelliği ile Türkiye içinden ve dışından bir çok insanın ilgisini çeken Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı bir tabiat parkıdır. Adını kenarına kurulduğu gölden alıyor.

Göl, dağlardan yuvarlanan kayaların Haldizen deresinin önünü kapatması ile adeta doğanın bir armağanı olarak bulunmuş.

Uzungöl beldesi Soğanlı ve Kkaçkar sıra dağlarının kesiştiği bir noktadadır. Trabzon merkezine 95 km, Çaykara ilçesine 18 km mesafededir. Deniz seviyesinin 1100 mt yukarıda, yılın her döneminde temiz havaya doyulacak eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir Uzungöl.

Çevresinde Şekersu, Karester, Büyükyayla, Küçükyayla, Tabanoz, Multat, Durnalı, Karizmazira, Limni, Sultan Murad, Demirkapı yaylalarını barındıran Uzungöle eşine az rastlanır bir doğa harikaı bölgedir.

Çevre ve şehircilik bakanlığı yaptığı açıklamada, Uzungöl’de tespit edilen flora ve fauna türü sayısını şöyle raporlamış. 125 alt tür, 68 varyete olmak üzere 311; cinse ait 658 bitki taksonu, 90 memeli türü, 8 amfibi türü, 7 sürüngen, 250 kuş türü bulunmaktadır. Tespit edilen endemik bitki türleri : 41. Ayrıca nesli tehdit ve tehlike altında olan Uzungöle Çuha Çiçeği ilk kez kayıt edilmiştir.

uzungolkahv

Uzungöl’e Nasıl Gidilir ?

Uzungöl Trabzon iline 95 km mesafededir. Trabzon Merkez Çömlekçi Mahallesinde bulunan Çaykara Tur minibüsleri ile günün her rsaatinde ortalama 20 dakikada bir Uzungöl’e servis kalkıyor. Ayrıca Meydan mevkiinde bazı firmalar tarafından Uzungöl’e minibüs seferleri düzenleniyor. Eğer özel aracınız yoksa bunlardan birini kiralamanız gerekiyor. Eğer Uzungöl’e aracınızla veya kiraladığınız araçla ulaşmayı düşünüyorsanız gerçekten daha keyifli olacağını söyleyebilirim. Gayet keyifli bir seyahat yapacağınızdan eminim. Kendi aracınızla giderseniz, Trabzon-Rize yolunu takip ediyorsunuz, sırasıyla Yomra, Arsin, Aralık ve Sürmene’yi geride bırakıyorsunuz. Of ilçesine geldiğinizde sağ tarafta Çaykara – Dernekpazarı- Uzungöl tabelasını göreceksiniz. Buradan giriyorsunuz.

Of ile Uzungöle arası yaklaşık 25 km mesafededir. Yol boyunca çay bahçelerinin arasından geçeceksiniz. Dilerseniz, çay bahçelerine girebilir. Çay fabrikalarını ziyaret edebilir hatta hediyelik veya kullanımlık paket çaylarınızı alabilirsiniz.

Çaykara Tur : 0462- 656 61 41, 0462- 321 35 65

Taksi : 0462 – 616 61 41

Uzungöl Birul Tur : 0462 – 696 66 66

Peki Uzungöl’de Başka Nereler Var ?

Sultan Murad Yaylası

IV. Murat 1635 yılında İran seferinden dönerken ordusuyla bu yaylada konaklayarak Cuma namazını kılmış ve birkaç gün burada konaklamış olmasından dolayı bu yaylaya “Sultan Murad” ismi verilmiş. Ayrıca I. Dünya Savaşı Rus ordularına karşı savaşan Osmanlı ordularının da bir şehitliği  var. Burada bir subay ve 70 er olmak üzezre 71 Mehmetçik Rus askerleriyle savaştığından bu tepeye Şehitler Tepesi ismi verilmiş. Sultan Murad Yaylası, Uzungöl’e 38 km mesafededir.

Demirkapı

Uzungöl’e geldiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi. Haldizen’in en önemli özelliklerinden biride her mevsim yeşil bir bölge olarak kalması ve yılın her mevsiminde bölgede kar görülmesidir. Haldizen Yaylası bölgesinde aynı zamanda Piromer Gölü, Aygır Gölü, Balıklı Göl, Dipsiz Göl, Sarı Çiçek Gölü bu göllerin ziyaret edip ve bu yüksek rakımdaki doğa güzelliklerini fotoğraflayabilirsiniz. Uzungöl’den Haldizen’e gitmek için Haldizen Deresi takip edilerek 45 dakika içerisinde bölgeye ulaşılır. Demirkapı Uzungöl’e yaklaşık 16 km mesafededir.

Derebaşı Virajları

Çaykara- Bayburt D915 karayolu Çaykara Karaçam Köyü Derebaşı yolu yakın zamana kadar ve Bayburt’a ulaşım güzergahı idi. Yamaçta toplam dokuz keskin viraj vardır. Yolun en önemli özelliği, 1917 Rus ihtilali öncesi Karadeniz Bölgesi’ne kadar ilerleyen Ruslar tarafından ilçe halkına yaptırmış olmalarıdır. Tamamı insan gücüyle yapılmıştır.

Derebaşı virajları dünyaca ünlü tehlikeli yolları araştıran www.dangerousroads.org isimli site tarafından  dünyanın en tehlikeli yolu seçildi. Derebaşı virajları Uzungöl’e 35 km mesafededir.

İşte-dünyanın-en-tehlikeli-yolu

Garester Yaylası

Kimine göre Karester kimine göre Garester. Anlamını hala bilmiyorum.

Göl çevresinde gezdikten sonra aman Uzungöl bu kadar mı diye düşünerek geri dönmeyin. İkiz camii yanından Garester Yaylası tabelasını takip ederek bu güzelliği tepeden görme imkanınız var. Garester’e yaklaştıkça içim içime sığmıyor desem yeridir. Suratımda anlamsız bir gülümseme. Sanki dünyada hiçbir sorun yok. Sanki yukarı doğru tırmandıkça tüm sorunlarım aşağıda kalıyor. Her şeyi unuttum yukarıda. Garester’de bulutlu hava gidiyor, ruhunuza ışık giriyor. Ben bu durumu çok sevdim. Garester Yaylasında,  Mustafa ve Selim ile sohbetimizde eskiden inekler ve koyunlar kendilerini uçurumdan aşağı bırakırdı o yüzden çitledik buraları diyor. Onlar bile dayanamıyor manzaraya demek ki dedim. “Uy ağzın bal yesin” aynen öyle dedi kahkahayı patlattı Mustafa abi. Çitlerin diğer tarafına geçtiğimizde ise Uzungöl’ü 2600 rakım tepeden görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Bundan sonrasını anlatmak için uygun kelime bulamıyorum.  Cennetten önceki duraklardan biri Garester.. Uzungöl’e 11 km mesafede. Yaklaık 45 dakika kadar tırmanıyorsunuz. Bu yol için 4×4 tercih edilmeli.

image2 Garester

Şekersu Yaylası

Şekersu Yaylası, Çaykara’nın en büyük yaylalarından. Şekersu Yaylasına çam ağaçlarını aşarak Uzungöl’ün zirvesinden ulaşabilirsiniz. Yaz ayında bazı bölgelerde metrelerce erimeyen buzulları börmek ve tarifsiz kareler yakalamanız an meselesidir. Bunun yanında yazın sıcaklık 20-30 dereceye yakın olsa dahi dereden akan suyun sıcaklığı eksileri buluyor. Yayalda içtiğiniz bu suyun şuana kadar içtiğiniz sulardan ayrı bir aroma taşıyor. Farkı içtiğinizde anlayacaksınız. Şekersu Yaylası, Uzungöl’e 17 km mesafededir.