Mahalle Raporu : Salacak

Kız Kulesi ve bir bardak çayın uyumundan..

Salacak ile ilgili bir yazı okumuştum bir kere. Hakikaten dedikleri kadar var. Tabloları kıskandıran semt Salacak ! Ne güzel cümle değil mi ?  Sen hiç ayaklarını Kız Kulesi’ne karşı uzatıp “Kardeşim bir çay verir misin ?” dedin mi ? Demediysen, yaşantında büyük kayıp. Hele ki, İstanbul’da yaşıyor ve bunu bilmiyorsan ayıp.

Başka hiçbir semtte İstanbul’un bu kadar fazla güzelliğini aynı anda gözlemleyemezsiniz. Hemen önünüzde Kız Kulesi, arkada Sultanahmet Camii ve Ayasofya… Az daha arkalarında Topkapı Sarayı… Sağda Süleymaniye Camii, Galata Köprüsü ve Galata Kulesi. Sağ tarafa çevir kafayı koca koca plazalar ve boğaz köprüsü. Önünden geçen Beşiktaş-Kadıköy vapuru. Daha ne olsun ? Kaç yer var böyle manzara sunan ?

Maç günleri de farklıdır. Vodafone Arena’nın tüm sesi buraya gelir rüzgarla. Stadın ışığından anlarsın. Bugün kimin maçı var yahu ? dersin yanındakine. Üsküdar’dan stad atmosferi sunar sana Salacak.

Buranın olmazsa olmazı Kız Kulesi o net ! 20 TL’ye teknelerle geçebilirsin.

Kız Kulesi Büfelerden çay, tost söyleyebilirsin kendine.

Salacak Kooperatifinde şahane balık ekmek yiyebilirsin. Hakikaten güzel yaparlar öneririm.

Ama olmazsa olmazdımdır Salacak Derneği. Gerçekten oradaki huzuru çoğu yerde bulamam. Kendimi bildim bileli 6 arkadaş hep orada buluşur çayımızı içeriz. Hep derken hafife alma 14 yıldır falan. Seymen var adaşım. Çayı getirir yanında bide iki lafın belini kıracağın arkadaşın varsa değmeyin keyfime.

Salacak’ın arka sokakları da keyiflidir bak. Bir tur atın derim. Tarihi yapıları ve mahalle kültürünü hissedersiniz.

Nereler Tavsiye Edilir ?

  • Salacak Derneği’nde bir çay içmen şart. O tahta sandalyelere oturmayı da unutma !
  • Salacak Kooperatifinde balık yemeden geçme ! Yanına bi kola da içsen fena olmaz hani.
  • Büfelerden tost veya çekirdek ile Kız Kulesine karşı otur derim.
  • Filizler Köftecisi her daim yoğun olur. Fırsatın olursa ve yer bulabilirsen köftesini bi denemelisin.

 

Buranın özelliği sakinliği, gelip geçen vapurları tekneleri izlesen yine keyif alırsın. İstanbul’un en eski noktalarından. Hazerfen Ahmet Çelebi bile buraya uçmuş sen ne duruyorsun hala ?

image1 (48) image2 (38) image3 (29)

 

Yorum yaz..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>