Kiruna’da Kuzey Işıkları

 

Kuzey ışıkları diye bir yer varmış. Onu görenin dilekleri gerçekleşir bir ömür mutlu yaşarlarmış. Bunun bilincinde gittim ve şansım varsa görecektim Kuzey Işıkları denen harika olayı. Kısacası nasıl olur biter anlatmak isterim..

Nasıl Gittim ?

İstanbul’dan Stockholm’e 3 saat süren bir yolculuk yaptım. Sonrasında Stockholm’den Kiruna’ya 1,5 saat süren bir uçuşum daha oldu. Kiruna’ya indikten sonra 108 km uzaklıkta ki Abisko National Park’a ulaştım.

 

Kiruna, Kuzey ışıkları görebileceğiniz en iyi noktalardan birisi. Dünya’da 6 önemli nokta var. Ve en güzel açılardan birisi Kiruna’da. Ama buna rağmen, Kiruna Havalimanı küçük kendi halinde bir yer. İnen kalkan çok fazla uçak yok. Bunun nedeni ise tabi ki havanın soğukluğu ve kuzey ışıklarını görmeme ihtimali.

aurora-589049_1920

Hava Durumu ?

Hava durumu gerçekten çok önemli bir detay. Zira ocak ayında -35’e kadar inebiliyor sıcaklık. Bu sizi zaman zaman zorlayabilir. Hazırlıklı gitmek şart ! Kiruna’da şayet hazırlıklarınız yeterli gelmezse günlük ekipman da kiralayabilirsiniz.

 

Başka Nereler var ?

İsveç için bahsedeceğim. Lulea, Tarendo, Abisko ve Kiruna olarak 4 noktadan izleyebilirsiniz. Bunlardan Lulea gölet çevresinde bir yerleşim olduğu için göle yansımış bir kuzey ışıkları çok keyifli olacaktır kesinlikle. Kiruna’da Ice Hoteller ilginizi çekebilir. Abisko ise kamp alanı olarak değerlendiriliyor . Turla giderseniz genelde Abisko Milli Parkında ateş ve çadır eşliğinde bu doğa olayını izleyebilirsiniz.

image2

Ne Zaman Görebilirim ?

Bir kere havanın açık ve yağışsız olması gerekiyor. Ayrıca soğuk olması önemliymiş. En güzel tarih ise, Ocak itibariyle başlar ve Şubatın 2.haftasına kadar sürer. Aklında bu kadar emek verip gideceğim ya görmezsem diye bir düşünce olabilir. Bu ihtimal evet var. 10 gün bekleyerek havanın kapalı olmasından dolayı hiç göremeden geri dönenlerde oluyormuş. Bunun içinde şöyle bir web site önereceğim. Aşağı yukarı görebilir misiniz tutturuyorlar.  www.theaurorazone.com

 

Ice Hotel ?

Ben Ice Hotel’de konaklamadım. Fakat İsveç’te bu konseptte oteller genellikle Kiruna içinde toplanmış. Fiyatları 3 gece için 1000 TL civarından başlıyor. Konaklayanların söylediklerine göre 3 günün 1 gününde mutlaka kuzey ışıklarına denk gelirmişiz. Daha uygun bir konaklama düşünürseniz Kiruna içinde normal hotellerde bulunmakta.

image43

Aurora Borealis Ne Demektir ? Nasıl Oluşur ?

Adını Şafak Tanrıçası Aurora’dan alan Aurora Borealis, dünyanın manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu gökyüzünde ortaya çıkan doğal ışımalardır. Genellikle geceleri gözlemlenen bu ışımalar, ağırlıklı olarak kutuplarda meydana geldiği ve kutuplara yakın alanlardan gözlemlendiği için Kutup Aurorası veya Kutup Işıkları olarak da anılır.

Kuzey Işıkları’nın görünme olasılığı, kuzey manyetik kutbuna yaklaştıkça artmaktadır. Manyetik kutbun yakınlarında oluşan auroralar, uzaktan kuzey ufkunu yeşilimsi bir parlaklıkla, bazen de soluk bir kırmızıyla aydınlatırlar. Bu doğa fenomenini Kasım-Şubat ayları içinde, Kuzey Kutbu’na yakın noktalarda, gökyüzünün net göründüğü iyi havalarda takip etmek gerekir.

 

Başka Nerelerde Görebilirim ?

  • Tromso, Norveç
  • Kakslauttanen, Finlandiya
  • Reykjavik, İzlanda
  • Kanada’nın kuzey bölgeleri
  • İskoçya, Büyük Britanya

Gündüz  Ne Yapabilirim ?

Gece bu muhteşem doğa olayının yerini tutmaz tabi. Ama gündüz yapılacak keyifli 2 aktivite var. Kar araçlarıyla tur atabilirsin veya husky köpeklerle kızak turu yapabilirsiniz. Köpekler bu kızak turu için gözünüzün içine bakıyor resmen. Onların canı yanmıyor mu diye düşünebilirsiniz. Aksine baya keyif alıyorlar bu işten.

 

Maliyet ?

Normal bir hotelde konaklayarak ve erkenden planlı bir şekilde seyahat programı yaparsanız 2000 TL gibi bir rekama bu doğa olayını izleyebilirsiniz.

 

Not: Fotoğraflar Shutterstock sayfasından kaynaklandırılmıştır.

image1 image52