Kaçkar Yaylaları

Karadenizli olmak ne kadar güzel şey diye düşünüyorsun gezdikçe. Yayla, şelale, dere, dağ, tepe.. Bunlar bir çoğumuz için çoğrafya kitaplarında bulunan terimlerden ibarettir belki de.. Karadenizli için ise, her sabah kapıyı açtığında gördüğü güzellik.. İyi ki varsın Karadeniz.

Kaçkar yaylaları ile var olmuş bir bölge. Şimdi bir dakika durun ve düşünün. Büyükşehirlerde her sabah yetişmeye çalıştığımız vapurlar veya ite kaka bindiğimiz metrobüsler hayatımızdan ne kadar alıyor ? Peki gün içinde yaşanılan stres ? Bu liste böyle uzar gider.

Karadeniz bir bölgeden öte bir nevi yenilenme, kendini iyi hissetme coğrafyasıdır. Keyif alırsın gezdikçe gördükçe. Vay be dersin insanlar nerelerde yaşıyor. Neler yapıyor.

Kaçkar eteklerinde kurulmuş Hemşin yaylalarından tercih yapmak zor olur. Hangisine gitsem diye düşünürsün. Hele ki vaktin de dar ise, nokta atış yapman gerekir nerelere gitsem diye düşünürsün.

Kaçkar’a  Nasıl Ulaşırsın ?

Kaçkar yaylaları için, Rize-Artvin yolu arasında Ardeşen ilçesinden Çamlıhemşin’e giriş yapıyorsun. Bu yol yaklaşık 8 9 km civarı. Fırtına Deresine paralel olarak Çamlıhemşin’e kadar geliyorsun. Yol burada ikiye ayrılıyor. Sağ taraf, Zilkale, Pokut, Sal, Hazindağ, Hamlakit, Palovit, Çat, Elevit, Gito gibi yaylaları giderken, sol taraf ise, Ayder, Samistal, Kavrun, Dobe gibi yaylalara uzanır. Burada tercih senin.

Yaylalara Nasıl Ulaşırsın ?

Ayder kaplıca turizmi nedeniyle bölgenin baş tacı. O yüzden yolu da güzel. Asfalt temiz bir yolu var. Ama diğer tüm yaylalar için 4×4 arazi aracı şart. Binek arabayla yolda kalabilirsiniz. Hatta riske girerek tüm tatili de ziyan edebilirsiniz.

Yayladan Notlar 

 • Yaylaların çoğunda elektrik ve su yok. Dolayısıyla tuvalet ihtiyacınızı doğada halletme durumunuz da var.
 • Pokut, Gito gibi yaylalarda konaklayacağınız veya bir şeyler içebileceğiniz cafeler hoteller var. Ama diğer yaylalar da doğayla başbaşasınız tamamiyle.
 • Hangi mevsimde giderseniz gidin çamura batma ihtimaliniz olabilir. Bu duruma uygun ayakkabı giymekte fayda var.
 • 4×4 araç şart. Trabzon Havaalanın’dan kiralama yapabilirsiniz.
 • Yağmur her an inebilir. Hatta dolu yağabilir. Bu seyahatinizde şemsiye veya yağmurluk olsun.
 • Yaylalara çıkarken aracınızın yakıtına dikkat edin. Yolda araçlar daha fazla performans sergilemek durumunda kaldığı için yakıt daha çabuk bitebiliyor.
 • Şoförlüğünüze güveniyorsanız bu yollara çıkmalısınız. Zira bazen çok keskin virajlar bazen uçurum kenarında tek şerit diyebileceğim patika yollarda ilerliyorsun. Karşıdan araç geldiğinde panik olmayacak sürücülere ihtiyaç var.
 • Doğayı koruyun ! Çöp vs atılmasın lütfen.
 • Yayla evlerinin arasında gezerken çay daveti alırsanız, geri çevirmeyin. Sohbetleri seyahatinize renk katacak.
 • Yayla gezinizi mayıs-eylül arasında planlamalısınız.
 • Eğer popüler olmayan yaylalara gitmek gibi bir düşünceniz varsa. Rehber ihtiyacınız olacaktır. Kaçkar’da bir başınıza iş yapmamalısınız.
 • Üzerinizde nakit para bulunsun. Kredi kartı her yerde geçmeyebilir.

Pokut Yaylası

Pokut Yaylası Makrevis, Ortan ve Pogina köylülerinin ortaklaşa kullandığı, 2100 metre yükseklikte bir yayla. Zilkale yolunda giderken Şenyuva ( Çinçiva ) köyünü göreceksiniz. Köyün çıkışında kahvehaneyi geçtikten sonra soldan yukarıya patika bir yol uzanıyor. Burada Pokut Yaylası diye bir tabela yok. Sal Yaylasında bulunan bir iki otel, cafe tabelası var. Oradan girdikten sonra 11 km yolunuz var. Bu yol, yaklaşık 45 dakika sürebilir. Sürekli tırmanışa geçtiğiniz bazen ürkütücü ama bir sonra alıştığınız pata küte gidebileceğiniz bir yol. Ama emin olun değecektir. Yukarı tırmandığınızda yol ikiye ayrılacak. Bu Pokut’a yaklaştınız demektir. Aşağı yoldan devam ettiğinizde Pokut’un hep gördüğünüz manzarası olan bölgeye gelirsiniz. Zira araç yolu 600 mt sonra civarı bitiyor. Bundan sonrası 5 dakikalık yürüyüş.

Pokut yaylası ile Sal yaylası arası 15 dakika mesafede. Hatta burası için Sal gelin, Pokut kaynana benzetmesi yapılıyor. Eğer şanslıysanız ve hava açıksa buraya çıktığınızda Kaçkar’da bulunan bir çok yaylayı görme imkanınız var.

Buraya geldiğiniz zaman Pokut’un tepesinde şemsiyeli bir terası bulunan Pokut Cafe var. Burayı Gürcü bir aile işletiyor. Çay, gürcü kahvesi, alkol hatta yemek servisleri de bulunuyor. Hatta Nodigo ve Mari isimli iki afacanın tatlı gülüşü eşliğinde Gürcüce dersleri alabilirsiniz. Tabi temel seviyede 🙂

Pokut yaylasına yürüyerek çıkanlar da varmış. Fakat bu 6 7 saat sürecek yolculuk şiddetle tavsiye edilmez. Pokut’un güzelliği bile o eziyet sonrası keyfinizi getiremez diye düşünüyorum.

Yayla havasına güven olmaz pek.Soğuk olur, sis olur, yağmur olur, güneş olur. Bunların hepsi aynı gün içerisinde de olabilir. Sis olursa, ah vah etmeyin hemen. Sis öyle hızlı bir şey ki, 5 dakikada tüm manzarayı kapatabilir veya açabilir. Hava ile ilgili kısmı şansınıza bırakmakta fayda var. İdeal mevsim ise Mayıs-Eylül arası.

Sonuç olarak,

Benim favorim Pokut ve Sal yaylaları. Buraların tadı bir başka diyebilirim. Bunlar dışında gidebileceğiniz her yol sizi neredeyse bir yaylaya çıkarıyor.

Kaçkar’ın Bazı Yaylaları

Huser Yaylası : Huser Yaylası Açaba (Bucak) ve Çingit (Uğrak) Köylüleri’nindir. Sadece Açaba’lılar yaylacılık yapmaktadırlar. Huser yaylası Ayder’in girişinin sol tarafını tutan dağlarda yerleşmiştir. Rakımı ve konumu açısından Ayder’e bağlı tüm yaylalar ve sıralı Kaçkar Dağları’nın eşşiz manzarasını görme imkânını sizlere sunuyor. Ayder’den Bukla otelin arkasından yaya yolu ile 2-3 saate çıkılabilmektedir. Belirgin bir patikadır yaklaşık 3 km mesafedir. Yayla sakinleri ve turlar tarafından sıkca kullanılan bir patikadır, bir çok yerinde yönlendirici işaretler bulunmaktadır. Araba ile ulaşım için Avusor Yaylası yoluna girilir 2 km sonra sola dönülür son derece güzel manzaranın eşliğinde yaklaşık 20-30 dk araç yolu ile 2 yer hariç neredeyse tamamen düz bir yolculuktan sonra yaylaya ulaşmak mümkün.

Ayder Yaylası : Ayder, Çamlıhemşin ilçesinin 19 km. güneydoğusunda 1350 m. yükseklikte çam ormanları ile kaplı daha ziyade yayla niteliğinde bir yer. Fırtına deresi boyunca eşsiz doğa güzelliklerini izleyerek varacağınız Çamlıhemşin ilçesi hudutları dahilinde yer alan Ayder gürgen dibiyle Aşağı ve Yukarı Ambarlık(Gelin Tülü) şelalesi, yayla evleri, çiçekli düzleri, türlü çiçeklerdin elde edilen balı ve şifalı kaplıcasıyla sırtını Kaçkarlar’a dayamış, çam örtülü yamaçlarla kaplı cennet görünümündedir. Bakanlar Kurulu Kararı ile 1987 yılında “Turizm Merkezi” ilan edilen Ayder’de İl Özel İdaresi ve özel kuruluşlar tarafından otel, kaplıca tesisleri yapılmaktadır. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistler 55 derece sıcaklıktaki yeraltından gelen, şifalı kaplıca suyundan yararlanmaktadır. Kaplıca romatizmal hastalıklar, iç hastalıkları, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarına  iyi gelmektedir. Burada Kaçkar Resort Hoteli’nin sapağından girince hotelin tam önünde sağ taraftan Fırtına Deresi’nin dibine inme şansınız bulunuyor.

Palovit Yaylası :  Palovit Yaylası, Trovit Yaylası’nı geçtikten sonraki aşıttan aşağıya doğru inilerek ulaşılan bir yayladır. Çamlıhemşin’e 4 saatlik araba yolu uzaklığında bulunan Palovit Yaylası’nın hemen karşısında da Meleskur Yaylası bulunmaktadır. Arabayla ulaşım şu an için tek bir yol üzerinden mümkündür. Bu yol Elevit yaylası üzerinden olup, Pazar’dan itibaren yaklaşık 4 ile 5 saat sürmektedir. Yılın 7-8 ayı (Ekim ve Mayıs arası) mevcut yol Horon Geçiti’den dolayı çığ veya kardan dolayı kapalıdır. Toplu taşıma Pazar ilçesinden günlük kalkan minibüsler vasıtasıyla yapılmaktadır. Özel arabası olanlar ise Çamlıhemşin ilçesine ulaştıktan sonra Hemşin yaylaları (Çat) tarafı yoluna girmelidir. Daha sonra sırasıyla Çinçiva, Zilkale, Elevit ve Trovit yaylası geçip, Trovit boğazını aştıktan sonra Palovit’e ulaşılır. Yayla yüksekliği, 2400 mt.

Amlakit Yaylası : Günümüzde daha çok tatil amaçlı gidilmekte. Elektrik var. Çamlıhemşin’den Sal-Pokut-Hazindak üzeri yaya gidilirse 25-30 km. Eğer, Çamlıhemşin’den Elevit üzeri, Trovit yaylası aşılarak Palovit yaylasına inilince dere içi aşağı doğru hareket edilirse 50-60 km de varabilirisiniz. Hareket noktası Pazar ilçesi. Araba ve yaya olarak ulaşılabilir. Yaya, Pokut üzeri tercih edilebilir. Alternatif olarak Ayder’den Hazindak’a buradan da Amlakit’e orman için patika yol ile 10 km de varılabilir. Yüksekliği 2050 mt.

 

image5 image2

 

 

image4image1 image2