Midilli Gezi Rehberi

Nerelere Gidilir ?

Midilli Merkez

7 tepe kurulmuş bir şehir. Agios Therapontas Kilisesi Kubbesi ve Gataluzi Kalesiyle sivrilmiş bir merkez. Buarada bir kaç yer var görebileceğiniz. Çarşıyı ziyaret edebilir alışveriş yapabilirsiniz. Taxiarches, havalimanına doğru 6,5 km mesafede güzel bir ilçe. Burada Yunan mutfağını deneyimleyebileceğiniz mekanlar ve Midilli manzarasına sahip. Bir diğer köy ise, Loutra. Midilli şehir merkezine 9 km mesafede zeytinyağı imalathanelerine sahip. Burayı da ziyaret edebilir, hediyelik alabilirsiniz. Sokak aralarında gezerken böyle keyifli grafitilere rastlayabilirsiniz.

Sikaminia Köyü

Midilli’nin en yüksek dağlarından Lepetimnos Dağı yamacında 300 mt yükseklikte bulunan güzel bir köy. Aralarında konakların da bulunduğu köy evlerinin tümü taştan olup geleneksel inşa yapısını sergilemektedir. Çarşının hemen alt kısmında bulunan bazilika tarzındaki Panaya Gorgona Kilisesi 1859 yılında inşa edilmiş. Adanın evlilik merasimlerinin çoğu burada gerçekleşirmiş.

Petra

Adanın kuzeyinde Molivo’a yakın bir yerleşim yeri. Petra Yunanca’da taş veya kaya anlamına geliyor. Petra ismini köyün tam ortasında 35 metre yüksekliğindeki kayadan almaktadır.  Kayanın üstünde, 114 basamak ile ulaşılabilen, Panagia Glikofilusa ( sevgiyle öpen Meryem Ana ) Kilisesi bulunmakta. Petra tavernalar, lokantaların, barların bulunduğu müthiş bir kum sahile sahip. Petra Çarşısı bölgenin en otantik çarşılarından biri olup, küçük dükkanlardan bölgeye özgü hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Plomari

Dünyaca ünlü Uzo tesislerinde Uzo Müzesi de yer almaktadır. Bu küçük müzeyi ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Midilli adasının her köşesinde olduğu gibi Plomari bölgesinde de onlarca kilise ve dua evleri bulunmakta.  Plomari, mavi bayraklı, rüzgarlardan korunaklı, benzersiz sahiilere sahip gerçekten.  Bunların başında, Agios İsidoros gelmekte, berrak suların bulunduğu Agia Varvara, yüzmek ve balık avlamak için ideal olan Melinda  ve Evaggelistria muhteşem sahillere sahip.

Polihnitos

Midilli’ye 45 km mesafede geniş bir ova içerisinde yer alıyor.  Yöredeki  evler volkanik taşlarla inşa edilmiş. Bir yanardağına bu kadar yaklaşmak biraz ürkütmüyor değil tabi. Bu bölgede iki önemli lokasyon var . Biri,  şifalı suların bulunduğu Lisvori’de yer alan tesis. Diğeri ise, Vatera. Vatera, Polihnitos’a 5 km mesafede bir yerleşim merkez. 8 km uzanan plajı ve güzel kumu ili her yıl binlerce turist çekiyor.

Mandamos

Buranın en büyük özelliği, baş meleğe adanmış  140 ibadethanenin merkezi olarak bilinen Taksiarhis Manastırıdır. Bir efsaneye göre, korsanlar, bölgeye ibadet eden 40 rahip’e saldırır ve 39’unu öldürür. Kalan bir rahip çatı katında bulunan bir alana saklanarak kurtulur. Sağ kalan rahibinin, ölen 39 rahibin kanıyla Taksiarhis’in ikonasını yaptığına inanılıyor. Daha sonra ikona etrafına, manastır ve kilise yaptırılmış. Kasaba zeytinlikleri ve yoğurduyla meşhur.

Molivos

Bence adanın en güzel noktası. Turistik çarşısında hediyelik alabilir, marina bölgesinde güzel restoranlarda deniz ürünlerini deneyimleyebilir, kalede gün batımının güzelliğine şahit olabilirsiniz. Ayrıca, Molivos’un 4 km uzağında Eftalou köyü bulunur. Bu köyde romatizma, kadın hastalıkları , damar sertliği hastalıklarına iyileştirici özelliğiyle dikkat çeken kaplıcalar  var.

Sigri

Adanın en batı ucunda bulunan Sigri, Midilli’nin 94 km uzaklıkta. Taşlaşmış ağaçların yoğunlaştığı ve Fosil Orman olarak ünlenmiş olan saha Sigri, Andısa ve Eressos arasında kalan bölgeyi kapsamamaktadır.  Taşlanmış orman yaklaşık 15-20 milyon yıl önce meydana geldiği tahmin edilmektedir. Taşlanmış Orman Parkı, 286 metrekarelik bir alanı kaplayan evrensel bir anıt. Sigri’de görülmesi gereken başka bir tarihi eser ise, 1757 yılında Osmanlılar tarafından inşaa edilen, “Osmanlı Kalesi”dir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

image4 image2 image3 4802255 polixnitos5 plomari Petra-Panagias-Meryem-Ana midilli_047-1