Floransa Gezi Rehberi

Floransa  Gezilecek Yerler

(Signoria Meydanı) Çakma Davud heykeli, Neptün Çeşmesi ile birlikte çok fazla heykelin sergilendiği yer. Floransa’nın en önemli meydanı. Bütçe kısıtlıysa bunca müzenin olduğu şehirde Davud’un orijinal heykelinin olduğu müze aslında Galeria Della Accademia. Ama sokakta sergilenen orijinal olmayan bir heyekeli daha var.

piazza_signoria07

Uffizi Müzesi: Dünya’nın en önemli müzelerinden Uffizi, müzeler şehri Floransa’nın da elbette en önemlisi. Bütün Rönesans ustalarının eserleri, çok daha fazla sanatçının eserleriyle birlikte Uffizi Müzesi’nde görülmekte. Galerinin koleksiyonundaki eserlerden bağımsız, müzenin kendisi de müthiş bir mimari eser. Gerçekten rönesans’ı iliklerine kadar yaşayabileceğin ender noktalardan birisi.

Ponte Vecchio: Zaten her yerde göreceğiniz, üzerinde binalar olan Floransa’nın meşhur köprüsü. Paralel köprülerin birinden geçerek bu şirin yapıyı fotoğraflayabilir, sonra Ponte Veechio’dan geçip Piazzale Michelangelo‘ya çıkıp buradan Floransa’yı panoramik olarak izleyebilirsiniz. Köprü üzerinde kuyumcu olarak nitelendirebileceğim dükkanlar var. Her dükkanın nehir manzaralı bir penceresi var. Esnafı bile keyif içinde.. Ponte Vecchio, II.Dünya Savaşından sonra ayakta kalan tek yapıdır.

20120319104739_ponte-vecchio-florence

Duomo di Firenze: Bir dinin ne kadar  etkileyici olduğunu gösterebilecek, mimari şaheser. Floransa geziniz sırasında mutlaka yolunuzun üstüne çıkacak. Önündeki alanda takılması da oldukça keyifli. Meydan sürekli hareketli. Sürekli tur rehberleri grup grup Duomo’yu anlatır insanlara.

duomo

Piazzale Michelangelo: Michelangelo Meydanı olarak okunan ama aslında seyir tepesi olan bir nokta var. Ben burayı ilk gördüğümde 2 saat oturdum ve sadece izledim.  Floransa şehir merkezinden araçla 10, yürüyerek 20 dakika mesafede bir tepe. Hem Davut Heykeli’nin bir benzerinin olması, hem yeme içme mekanları hem de nefis şehir manzarası ile çıkılmayı hak eden bir yokuş. Yokuş biraz zahmetli ama yinede değeceğine emin olabilirsiniz.

1italya_floransa_7