Floransa Gezi Rehberi

Floransa ulaşım konusunda rahat şehirlerden birisidir.

Roma Havalimanı- Floransa Şehir Merkezi Ulaşımı

Uçakla Floransa: Floransa’daki Peretola Havalimanı şehir merkezine sadece 10 km. mesafede ve ulaşım çok kolay. Ayrıca yakınlardaki Pisa Havalimanı – Floransa arası mesafede 100 km. ile sınırlı ve otobüsle 1,5 saat, trenle 1 saat civarı sürüyor.

Trenle Floransa:  Süper hızlı ”Eurostar trenleri’ veya İtalya’nın şehirlerini birbirine bağlayan ”Intercity’ trenleri” ile Avrupa’nın her yerinden Floransa’ya trenle gelebilirsiniz. Birçok gar bulunan Floransa’nın merkez tren istasyonu Santa Maria Novella isimli olanıdır ve şehir merkezindedir.

Kara yoluyla Floransa:  Floransa’ya gitmek için kuzeyde Bologna üzerinden A1 veya güneyde Roma üzerinden A1 otobanlarıyla Floransa’ya gidebilir. Km hesabı için şunları söyleyebilirim, Floransa Roma arası 280 km. kadardır. Milano Floransa arası 300 km. olup, FloransaVenedik arası mesafe 220 km. civarındadır. Napoli’den Floransa’ya gitmek için 310 km. yol katedilmektedir.

Site back and enjoy the ride.

Şehir İçi Ulaşım

Floransa’da bir metro sistemi bulunmamaktadır. Bunun yerine otobüslerle toplu taşıma yaygın olarak kullanılmaktadır. Metro hatları olmadığı için otobüsler şehir içi ve şehir dışı her yere rahatça ulaşmanızı sağlarlar.

Şehrin dar sokakları ise büyük otobüsler için sıkıntı yarattığından bu sokaklar için ekolojik otobüsler kullanılmaktadır. Bu otobüsler normalden daha küçük oldukları için tam bir orta çağ şehri olan Floransa’nın bu küçük ve dar sokaklarında çok daha rahat hareket etmektedirler.

Şehirde kolay bir taksi ağı vardır. Bir çok noktasında kolaylıkla taksi bulabilirsiniz. Ancak taksilerin çalışma sistemi biraz farklıdır. Floransa da taksiler bagaj için ekstra ücret alırlar. Ayrıca taksi tarifeleri gündüz, gece ve hafta sonu olmak üzere üç farklı şekilde çalışmaktadır.

Benim fikrim, Floransa’yı yürüyerek gezmeniz. İkinci alternatifim ise, bisiklet olacaktır. Günlüğü 8 Euro civarında kiralayacağınız bisikletlerle şehri talan edebilirsiniz.