Floransa Gezi Rehberi

Floransa kahve noktaları açısından zengin bir şehirdir. Benim hoşuma giden bazı noktaları sizler için derledim.

Caffe Giacosa

Fodera Keklerini mutlaka denemelisin. Espressolar sizin siparişinize göre anında çekiliyor.

caffe-giacosa

Ditta Artigianale

İtalyan’lar sıcak insanlardır evet ama bu kadarını beklemiyordum. Müthiş ilgili insanlardan hizmet aldığın bir yer. Kahvelerini özellikle tavsiye ederim.

Ditta-Artigianale-Florence-Italy-19-740x493

Caffe Gilli

Floransa’nın en iyi kahvecilerinden birisi. Kahve yanında tiramisu’yu tavsiye ederim. Zira Floransa’lılar buradan iyisi yok diyor.

Caffe La Terrazza

Keyifli ve güzel manzaralı noktalardan birisi. Servisi biraz yavaş olabilir. Ama ürünleri ve ortamı cezbedici nitelikte.

 

arles

Kahve neden önemlidir ?

Kahveyi sadece koklamak bile sizi stresten uzaklaştırabilir. Seul Ulusal Üniversitesi’nden araştırmacıların fareler üzerinde yaptığı bir deneye göre az uyku nedeniyle strese giren fareler kahve aromasına maruz kaldıklarında, beyinlerinde bu strese bağlı olarak oluşan proteinde de bir değişim yaşanıyor.

Kahve tüketiminin daha düşük intihar oranlarıyla da bir ilişkisi var. Harvard Halk Sağlığı Okulu tarafından yapılan bir araştırmaya göre, günde iki ile dört bardak kahve tüketimi, hem erkekler hem de kadınlar için intihar oranını yüzde 50 civarında düşürüyor. Bunun nedeni de kahvenin hafif bir antidepresan olarak da etki gösterip serotonin, dopamin gibi sinirsel salgıların üretimine yardımcı olması olarak gösteriliyor.

Kahve, cilt kanserine yakalanma ihtimalinizi düşürebilir. Harvard Tıp Okulu ve Boston’daki Brigham andWomen’s Hospital, tam 20 yıllık bir süre boyunca 112 bin 897 erkek ve kadını takip etti. Günde 3 bardak ve üstü kahve içen kadınların, hiç kahve içmeyenlere göre cilt kanserine yakalanma ihtimalinin daha düşük olduğunu net bir şekilde ortaya koydu.

Kahve sayesinde daha iyi bir atlet olabilirsiniz.The New York Times’ın bir haberine göre, bilim insanları ve atletler, atletik performansa başlamadan önce içilen bir bardak kahvenin özellikle uzun mesafe koşuları ve bisiklet gibi sporlarda performansı olumlu etkilediğini yıllardır biliyorlar.Kafein kan akışındaki yağ asitlerinin miktarını artırır, bu da atletlerin kaslarının yağları vücut için yakıt olarak kullanmasına yardımcı olur. Bu vücudun egzersiz süresince kullanılmak üzere ufak miktarlarda karbonhidrat depolamasını sağlar.