Floransa Gezi Rehberi

Floransa çevresi en az Floransa kadar keyifli noktalardan oluşmaktadır. Floransa çevresinde gidebileceğiniz yerlerden en önemlileri şu şekildedir.

Pisa

Floransa’ya 80 km mesafede bir şehir. Pisa, ortaçağ boyunca gelişen bir ticaret merkezi ve liman kentiydi, ancak Arno halicinin alüvyonla dolması durumu değiştirdi. Pisa’nın zengin ve güçlü geçmişinin en dikkat çekici mirası, herkesin hayran kaldığı Campo dei Miracoli’nin mimari harikalarıdır.Çimenlik mucizeler alanında en çok dikkat çeken yapı, Pisa’nın Altın Çağı’nda inşa edilen ve Toscana’daki en önemli ve etkili Romanesk yapı olup, çokça kopya edilen gri-beyaz yatay mermer şeritlerin ilk kullanıldığı beyaz mermerlerden yapılmış Duomo’dur. Floransa terminalinden trenle 1,5 saat süren yolculukla Pisa’ya ulaşabilirsiniz.

Pisa

Siena

Floransa’nın 34 km güneyinde yer alan ve hala orta çağ şehri olan bir kent. Surları, 16 yy ve öncesinden günümüze neredeyse hiç değişmeden gelen,dar ve dolambaçlı caddelerden oluşan bir labirenti çerçevelemektedir. SITA’nın düzenlediği ve sık ekspres otobüsleriyle Floransa’dan buraya gelmek çok kolaydır. Kentin kalbi, kocaman, eğimli ve yelpaze şeklinde Piazza del Campo’dur. Çok eski bir efsaneye göre, Siena’nın, Remus’un torunları tarafından  kurulduğu söylenir fakat gerçekte Augustus altındaki eski Romalılar tarafından kolonileştirilmiştir. Tarihi Siena’nın neredeyse tamamı trafiğe kapalıdır. Muhteşem Gotik Duomo’ya doğru, pitoresk, dolambaçlı ve yokuşlu sokakların içinde dolaşın. Eğer yılın doğru zamanında İtalya’daysanız (2 Temmuz ve 16 Ağustos ) Palio’yu görmek için planlarınızı değiştirmeye değer. Palio 13.yy beri Piazza del Campo’da düzenlenen geleneksel bir eyersiz at yarışıdır. Tribünlerden ya da yarışları görebileceğiniz balkondan yer ayırtmaya çalışın derim.

siena3

San Gimignano

Surlarla çevrili San Gimignano, İtalyanın en zengin ve tam anlamıyla en pitoresk yerlerinden birisidir. Buraya geldiğinizde yerel mutfakları denemelisiniz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA