Bolu Gezi Rehberi

Gölcük 

Bolu’nun 13 km güneyinde suni olarak yapılmış bir göl.  Etrafı çam ve köknar ağaçları ile kaplı olan gölün kışın kar altındaki görüntüsü gerçekten insanı heyecanlandıracak cinsten. Bölgeye araçla max. 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Aracınızı parkettikten sonra, göl çevresinde yürüyüş yapabilir, restoranda bir şeyler atıştırabilirsiniz. Araçla gölün çok yakınına kadar gidebilirsiniz. Otopark ücretli.

Yedigöller

İstanbul’dan 3,5 saat mesafede yeşilden bir durak Yedigöller. Adını da tabiatından alıyor. Yedigöller, haftasonu ne yapsam da kaçsam bir yerlere diyen İstanbul ve Ankara halkı için yaratılmış adeta. Neler yapsak dinlensek derseniz, güzel bir alternatif gerçekten. Özellikle bahar ve sonbahar aylarında uğramanızı öneririm ki, doğayla iç içe oldukça keyifli vakit geçirin. Bolu merkezine 43 km mesafede bir cennet. Bu bölgeyle ilgili tecrübemi ana sayfada blog yazılarım üzerinden ulaşabilirsiniz. Detaylıca belirttim her şeyi.

image3-5

Kartalkaya

Kartalkaya Kayak Merkezi Bolu’nun 38 km güneyinde Köroğlu Dağları üzerinde bulunan, Türkiye’nin önemli kış sporları merkezlerinden biri. Özellike şubat ve mart aylarında fazlasıyla ilgi gören bir lokasyon. Toplam 30 km uzunluğunda 13 pist ve 9 teleski bulunmakta.

Abant

Koca şehirlerden kendimizi sıyırıp, doğada yer almak isteriz ya bazen. Abant öyle bir adres.  Yılın hangi dönemi giderseniz gidin, muhteşem bir görsel şölen sizleri bekliyor olacak Abant Gölü ve çevresinde. Abant’a Bolu merkezden yarım saat gibi kısa bir yolculukla ulaşmanız mümkün.

1440751333abant_otelleri__000x000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akkaya Travertenleri

Sadece Pamukkale’de var sanıyor çoğu insan. Ama Bolu’da da bulunuyor. Bölge halkı tarafından, sağlıklı su olarak nitelendirilen Akkaya’ya giriş ücreti 4 TL. Mudurnu yolu üzerinde, Çepni Köyü civarında yer alıyor. Burasıyla ilgili tecrübemi ana sayfada blog yazılarım üzerinden ulaşabilirsiniz. Detaylıca belirttim her şeyi.

image1-13

Seben Gölü

Batı Karadeniz’in en büyük gölü olan Seben Gölü, Bolu il merkezine 32 kilometre uzaklıktadır. Abant Gölü’nden yedi kat büyük olan Seben Gölü, yapay bir göldür ve yapımına 2006 yılında başlanmıştır.

Turizme kazandırılan Seben Gölü, çevresindeki yeşilliklerle, mağaralara ve kaya evlere yakınlığıyla çok cazip bir noktadır. Aynı zamanda etrafında yaylaları da bulunmaktadır. Burada piknik yapabilir, dostlarınızla keyifli vakitler geçirebilir ve bol bol dinlenebilirsiniz. Bolu tatilinizde Seben Gölü tüm güzelliğiyle sizleri bekliyor olacak. Yeşilin ve mavinin muhteşem uyumuna tanık olacağınız göl, size tüm maharetini gösterecek.

seben-golunun-simgesi-ibadete-acilacak-20160525144749

Çubuk Gölü

Göynük-Bolu yolunun 5. km’sinden sola dönerek 6 km daha yol yaparsanız Çubuk Gölü karşılar sizi. Kayabaşı Tepesi’nden inen heyelanın genişleyen vadiyi tıkaması sonucu oluşan göl, 15 hektar büyüklüğünde olup deniz seviyesinden 1150 metre yüksektedir. Kıyısında Gölbaşı Mahallesi vardır. Çevresinde yürüyüş parkuru bulunmaktadır ve etrafı güzel çam ormanlarıyla çevrilidir. Günübirlik piknik ve kamp amaçlı geziler için tercih edilmektedir. Çubuk Gölü balık avlamayı ya da yürüyüş yapmayı sevenler için idealdir.

Mudurnu

Evleri ile meşhur bir ilçe. Kesinlikle gitmeli ve sokakları arasında kaybolmalısın. Tarihi 4000 yıl öncesine ulaşan bir merkez. Safranbolu ve Cumalıkızık kadar iyi korunmuş olmasa da, evleri görünce direkt kameranıza sarılacağınıza eminim. Eski İpek yolu güzergahı olma özelliğini taşıyan Mudurnu’da Osmanlı-Türk mimarisine uygun bir çok detay göreceksiniz.

mudurnuslider1-391418225668

Bolu Müzesi

1981 yılında ziyarete açılan müzede, etnografik ve arkeolojik eserler sergilenmektedir. Müzede sergilenen arkeolojik eserler; Osmanlı, Frig, Urartu, Lidya, Grek, Roma ve Bizans devirlerine ait , Neolitik Dönem, Eski Tunç Çağı’na aittir. Bolu ve çevresinde kullanılan geleneksel eski eşyalarda müzede sergilenmektedir.

image2-8 image1-14