Gaziantep’i Anadolu Evleri’nde Hisset !

Gaziantep gerçekten inanılmaz bir memleket. Peki nedir burayı inanılmaz yapan diye soracak olursan o kadar çok cevabı var ki bu sorunun. İnsanı, mahalleleri, lezzetler, kahramanlık hikayeleri, sokakları ve daha daha.. Bu hikayenin içinde kendine yer bulmak istiyorsan sabah öyle otantik bir ortamda uyanman gerekiyor diye düşünüyorum. Bu yüzden şuan da okuduğun yazı sana Anadolu Evlerini yani Gaziantep’in ruhunu anlatacak.

Tarih İçinde Konaklarsın Burada ! 

Zamanın kültürel yapısının ve dini anlayışın ‘mahremiyete’ verdiği önem, evlerin mimarisini de şekillendirmiş; evler 4-5 metre yükseklikteki duvarların arkasına, bir avlunun etrafına yapılmış. Evdeki günlük yaşam bu avlularda geçtiğinden, ‘hayat’ denmiş onlara.. Yüksek duvarlar sadece mahremiyet sağlamamış, hemen ardındaki şehrin gürültüsünü kestiği için kuş tahalarını mesken tutan kuşların da cıvıltısıyla ev ahalisi şehrin yoğunluğundan koparılmış.

Gaziantep’de geçmiş zamanların yaşantısını yansıtan, tescilli ve koruma altında kimi ev, kimi kamu binaları 600 yapı var. Her biri 150 yaşını aşmış, Anadolu Evleri’ni oluşturan 2 ev de bunlar arasında.  Burası bir ara Ermeni Okulu olarak da kullanılmış, yani odalarınızda bi zamanlar öğrenciler okumuş. Avlusunda koşturmuş çocuklar.

Odalar Gayet Otantik ! 

Hepsi birbirinden farklı 14 tane oda var Anadolu Evleri’nde. Antep’e her geldiğinde farklı odasında kal hatta. Sürekli farklı bir otelde kalmış gibi bile hissedebilirsin. Ben 3 numaralı odada kaldım gayet iyiydi. En güzeli ne ama biliyor musunuz ? Odada 4 tane pencere vardı. Her pencereyi açtığında kendini bir kervansarayda hissedersin. Öyle özel öyle otantik. Bir de bir çok odada daktilolar var bunlar da son derece retro bir hava katıyor.

Sadece Konaklamayın ! 

Buraya sadece otel muamalesi yapacaksanız, tatil anlayışınızı sorgulayın derim. Burada sabah uyandıktan, hazır olduktan sonra avluya geçecek ve kendine bir yarım saat vereceksin. Avluda öyle oturup kahveni içecek, duvarlara yapıya bakacaksın. Anadolu Evleri’nin keyfine o zaman varırsın zaten. Eskileri düşüneceksin 150 sene öncesini hissedeceksin. Senden ricam burada konaklıyorsan bu tavsiyeyi dikkate alman ve en azından Türk Kahven bitene kadar Anadolu Evleri’nde bir nostalji yapman..

Otelde ayrıca 5 çayı, ücretsiz wifi, ücretsiz otopark gibi hizmetler var. Yeri ise son derece merkezi. Hemen İmam Çağdaş’ın yanındaki merdivenlerden devam ederek 2 dakikada ulaşabilirsiniz. En büyük avantajı bu zaten. Kaleye, müzelere, çarşıya her yere yürüme mesafesinde. Anadolu Evleri’nde oda başı gecelik 180 TL’ye kahvaltı dahil konaklayabilirsiniz. Uzun lafın kısası ben çok memnun kaldım sizlere de öneririm.

Rezervasyon ve tüm sorularınız için Timur Bey ve Zeynel Bey yardımcı olacaktır. Oda fotoğraflarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Telefon : 0342 220 95 25

Adres : Şekeroğlu Mahallesi, Köroğlu Sokak, No:6, Şahinbey/Gaziantep