Midilli Gezi Rehberi

Nobel Ödüllü, Midillili şair Odiseas Elitis'in Midilli Adası için söylediği, " Dünyanın hiçbir yerinde güneş ve ay o kadar ahenk içinde batmaz, başka hiçbir yerde güçlerini o kadar eşit paylaşmazlar." sözü adanın büyüleyici atmosferini aşağı yukarı tarif ediyor.

Midilli (Lesvos) Adası, bugünkü adı olan “Lesvos” u Teselyalı Kahraman Lapithos’un oğlu Lesvos’tan aldığı rivayet edilmekte. Ada Osmanlı hakimiyetinde yönetildiği dönemden beri Türkler tarafından Midilli olarak isimlendirilmiş.Diğer adalara göre daha yeşil olmasından dolayı Zümrüt Ada olarak da biliniyor.

Midilli Adas’ında yerel ekonomik tarıma, özellikle zeytinyağı üretimine dayalı olup, bunun yanı sıra hayvancılık ve balıkçılık alanında ekonomik faaliyetlerinin olduğunu öğrendik. Adada 13 milyon zeytin ağacından yılda 50 bin ton zeytinyağı  çıkarılırmış. Ayrıca Yunanistan’ın en büyük Uzo üretim merkezi de bu ada içinde yer alırmış.

Notlar

  • Bir kere çok çok sakin bir yer. Bizim tatil merkezlerimizde alıştığımız gibi değil. Curcunadan uzak deniz tatili yapabilrsin.
  • En yakın yurt dışı noktalarından birisi. Feribotla max. 1,5 saate geçebilirsin.
  • Ucuz. Örnek verirsem, Türkiye’de 2 kişi için verdiğimiz paraya 5 kişi tıka basa yemek yiyebilirsin.
  • Keşfetmek için müsait. Araba kiralayarak keyifle adayı talan edebilirsin. Günlük 25-35 Euro civarı ücrete araç kiralayabilirsiniz.
  • Yabancı dilin yoksa korkma. Çat pat da olsa, Türkçe bilen Yunanlı sayısı oldukça fazla.
  • Midilli keşfetmek için 2 gün yeterli. Ama deniz tatili yapacağım derseniz, gün sayısı size kalmış.
  • Biz yapılanmayı tesisleştirmeyi seviyoruz. Midilli öyle değil. Denizi bizden daha güzel.

Detaylar

Fazlası..  

Yazılar

Fazlası..  

A’dan Z’ye Atina

A’DAN Z’YE ATİNA A / A for Athens : Atina’nın en güzel manzaralarından birisine bakabileceğin bir teras sunuyor A for Athens. Manzaranın yanında kokteylleri de bir o kadar başarılı. Atina’ya yazın geldiysen 360 derece Atina’yı gören bu terasta mutlaka bir akşam geçirmeli ve kokteyllerini deneyimlemelisin. Fiyatları da gayet iyi. (Miaouli 2, Athina 105 54 ) B/ Bit Pazarı : Atina’da …

Okumaya devam et..  

Atina’da Nerede Ne Yenir ?

Yapılan bir araştırmaya göre, Avrupa’da dışarıda en çok yemek yiyen insanlar Yunanlar diye okumuştum bir yerde. Uygulamada bunu çok iyi gördüm. O kadar çok yeme içme mekanı var ki, kafan karışır nerelere gideyim diye düşünürsün. Elden geldiğince bir liste yaptım. Umarım ağzınıza layık güzel lezzetlere vesile olurum (: Altamira Atina’nın en nezih semtlerinden birisi Kolanaki’de bi restoran. İlk şubesini 95 …

Okumaya devam et..  

Komşunun Kıymetlisi: Parthenon

Atina’nın simgesi nedir yahu diye kime sorsak sanırım o tepede bir tapınak var ya o derdi herhalde. Hakikaten de öyle. Seyahat öncesi araştırırken herkesin dilinde Akropolis vardı. -Bak Akropolis’i kesin gör. -aa Atina’ya mı gidiyorsun? Akropolis var. böyle böyle uzuyor liste.. Peki Akropolis’in en önemlisi nedir ?  Parthenon olmasa Akropolis bu kadar kıymetli olur muydu ? Sanırım hayır. Sizlere biraz …

Okumaya devam et..