Londra Gezi Rehberi

Londra dünyadaki şehirler arasında kültürel zenginlik ve potansiyeli bakımından başı çeken destinasyonlardan biridir ama 7,5 milyon nüfusu , her yıl gelen 27 milyon ziyaretçisi 1600 km alanı ile deneyimli gezginler için bile sersemletici bir durum olabilir.

Londra

Nüfus : 8,539 Milyon

Dil : İngilizce

Para Birimi : Sterlin

Saat Farkı : Türkiye saatinden 2 saat geridedir.

Vize : Birleşik Krallık Vizesi

Konsolos Bilgileri

Adres : Rutland Lodge Rutland Gardens,
Knightsbridge London SW7 1BW,
United Kingdom

Telefon: 020 7591 6900

İngiltere’nin ve Birleşik Krallık’ların başkentidir. 0 derece meridyeninin geçtiği Greenwich kasabası şehir yakınlarındadır.

Dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden biridir. Yaklaşık 8 milyonluk nüfusuyla AB’nin 2. kalabalık kentidir. Bağlı yerleşim birimleri ile birlikte (Greater London) nüfusu 12-15 milyondur. Km²’ye 4.573 kişi düşmektedir. Avrupa’da en fazla beyaz ırk harici insanın yaşadığı şehirdir. 300’den fazla farklı dil konuşulmaktadır.

Uluslararası turizmin kesişme noktasıdır. Dünyanın en kalabalık hava trafiği Londra hava trafiğidir. 5 uluslararası havaalanı bulunmaktadır. Bunların en büyüğü Heathrow’dur. Heathrow dünyanın en fazla uluslararası yolcu taşıyan havaalanıdır.

En önemli turistik mekânları, Parlamento Binası, Tower Bridge, Tower of London, Buckingham Sarayı, Trafalgar Meydanı ve London Eye. Londra Şehri, Westminister Şehri ve 31 metropoliten-Londra-bölgesinden oluşur.

Yeşili bol olan bir şehirdir. 143 adet kayıtlı park ve bahçe vardır. Thames Nehri şehri ikiye böler.

Detaylar

Fazlası..