İzlanda Gezi Rehberi

Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde Grönland’ın güneydoğusu ile İskandinavya ve Britanya Adası’nın kuzeybatısında yer alan bir ada ve Avrupa ülkesi.

Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde volkanik bir ada üzerinde kurulmuş ve çevresindeki birçok küçük adadan meydana gelmiş bir devlet. En yakın komşusu Grönland olup, 350 km uzaktadır. Diğer komşuları Norveç 1050 km, İskoçya 800 km uzaklıktadır.

 

İzlanda

Nüfus : 330.000

Dil : İzlandaca

Para Birimi : İzlanda Kronu (ISK)

Saat Farkı : Türkiye saatinden 3 saat geridedir.

Vize : Schengen

İzlanda’ca Başlıca Kelimeler

stutta nóttin
kısa gece
heita nóttin
sıcak gece
langa nóttin
uzun gece
kalda nóttin
soğuk gece
İzlanda ile diplomatik tüm ilişkilerimiz Oslo ve Kopenhag Konsoloslukları üzerinden ilerlemektedir.

Oslo Konsolosluk Bilgileri

Halvdan Svartes Gate 5,
N-0244 Oslo Norway

Tel : +47 2212 8761-62-63

861 yılında Norveçliler tarafından keşfedilen adaya ilk kez 9 ve 10. yüzyılda Norveç’ten gelen Vikingler yerleşmişlerdir. Bu toplulukların önderleri birleşerek 930 yılında parlamentonun ilk örneği sayılabilecek Athing’i meydana getirdiler. İç anlaşmazlıklar sonucu bağımsızlığını kaybeden ada 1262 yılında Norveç’in egemenliği altına girdi. 14. yüzyılda Norveç’in Danimarka’ya bağlanmasıyla, Danimarka’nın hâkimiyeti altına girdi. Danimarka önceleri adadan ticari bakımdan faydalanmaktaydı. Daha sonra İzlanda’yı tamamen idaresi altına aldı. 1551 yılında referandum ile Protestanlığı kabul eden İzlandalılar, 1662 yılında Danimarka kralına bağlılık yemini ettiler. 17. yüzyılda adada hastalık, kıtlık ve volkan püskürmeleri ortalığı kasıp kavurdu. 1838’de Reykjavik’te on üyeli bir meclis kuruldu. 1843’te de Althing yeniden teşkil edildi. 1904’te İzlanda’ya diplomasi dışında özerklik tanındı.

19. yüzyılda ortaya çıkan milliyetçilik akımları sonucu 1918 yılında İzlanda, Danimarka’ya bağlı bir devlet hâline geldi. II. Dünya Savaşı sırasında stratejik bir değer kazanan İzlanda’yı korumak gerekçesiyle İngiltere tarafından işgal edildi. Daha sonra 1941’de Amerikalılar burayı devraldı. 1941 yılında Althing, Danimarka ile bağlarını koparma kararı aldı. 1944 yılı Mayıs ayında halk oyuna sunulan yeni anayasa oylandıktan sonra 17 Haziranda cumhuriyet ilan edildi. İzlanda 1949 yılında NATO’ya üye oldu. Ordusu olmayıp da NATO üyesi olan tek ülkedir. 17 Haziran 1944’te, Amerika Birleşik Devletleri, İzlanda’yı ilk tanıyan ülke olmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Ronald Reagan ile Sovyetler Birliği Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov 11-12 Ekim 1986’da Reykjavik’te, nükleer silahların sınırlandırılması görüşmelerinin başlatıldığı bir zirve toplantısı yaptılar.

Detaylar

Fazlası..  

Yazılar

Fazlası..  

İzlanda Hakkında İlginç Detaylar

  Türkiye’den bu ülkeye direkt uçuş yok. Ben Kopenhag üzerinden aktarma yaptım 2 tane 3’er saatlik uçuş ile ulaştım. Adanın bir ucundan bir ucu 400 km. İzlanda’da 15 tane aktif yanardağı var. Hatta 2010 yılında isimli yanardağı patladığında Avrupa’nın hava trafiği ciddi anlamda etkilenmişti. Bazı depremler sonrasında yanardağlar faaliyete geçiyor. Yanardağdan çıkan lavlar 1963 yılında bir ada yapmış. Avrupa’nın en …

Okumaya devam et..  

İzlanda Galaksi Yolculuğu..

Kuzeye yolculuk yapınca malum heyecanımız kadar bütçemiz de yükseliyor. Hal böyle olunca oteller de ağır geliyor. Otelde kalmak yerine hostel tercih edeyim en iyisi ben diyorsun ve ona göre bir arayışa geçiyorsun. Böyle bir kafada ben de İzlanda’da nerede kalırım diye bakınırken Galaxy Pod’a denk geldim. Galaxy Pod önce ismi sandım. Basit bir anlam işte deyip geçtim. Ama sonradan çaktım …

Okumaya devam et..  

İzlanda Hakkında Kısa Kısa

İzlanda ile ilgili genel geçer tüm bilgilerin bulunduğu İzlanda hakkında başlığı altında bir yazı yazmak istedim. Para biriminden, ulaşımı nasıl yaptığıma kadar bir çok detaya elden geldiğince değinmeye çalışacağım. Olur da atladığım, sizin merak ettiğiniz bir mesele olursa mail de atabilirsiniz. Seve seve ilk fırsatta dönüşümü yaparım. O zaman başlıyorum haydi.. İzlanda’ya Nasıl Gidilir ? İzlanda’ya Türkiye’den direkt uçuş maalesef …

Okumaya devam et..