Doha Gezi Rehberi

Doha

Nüfus :796,947

Dil : Arapça, İngilizce

Para Birimi : Katar Riyali (QR)

Saat Farkı : Türkiye ile saat farkı yoktur.

Vize : Vizesiz.

Günlük dilde sık kullanılan kelimeler:

Türkçe Okunuş Arapça
Evet neam نَعَمْ
Hayır لا
Teşekkür ederim şukran شُكْرًا
Bir şey değil. afven عَفْوًا
Afedersiniz. min fadlik مِنْ فَضْلِكَ
Özür dilerim. âsif آسِفْ
Çok teşekkür ederim. Şukran cezilen ُشكْرًا جَزِيلًا
Günaydın Sabahul hayr صَبَاحُ الْخَيْرِ
İyi akşamlar Mesaul hayr مَسَاءُ الْخَيْرِ
Hoş geldiniz. Ehlen اَهْلاً
Allah’a ısmarladık

güle güle

Measselâme مَعَ الَّسلَامَةِ
Su مَاءٌ
Ekmek Hubz خُبْذٌ
Taksi taksi تَاكْسِي

 

Temel bilgiler

Katar, 1971 yılından bu yana bağımsız bir egemen devlettir. Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi’nin (KİK) altı üyesinden biridir. Diğer üyeler Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Umman ve Bahreyn’dir. Katar ayrıca Birleşmiş Milletler, OPEC ve Arap Ligi gibi pek çok diğer uluslararası oluşuma da üyedir. Katar Emiri, 2013 Haziran ayında babası Emir Şeyh Hamad bin Khalifa Al Thani’nin ardından tahtı devralan Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani’dir.

Coğrafya

Katar, Arap Körfezi’nin kuzeyine doğru uzanan 11.500 kilometrekarelik bir yarımadadan oluşur. 563 km’lik kesintisiz bir kıyı şeridi vardır. Ülkenin nüfusu 2,3 milyondur ve başkenti Doha’dır.

Ekonomi

Katar, yaklaşık 24,7 trilyon metre küp (veya dünya genelindeki toplamın yaklaşık %13’ü) ile dünyanın 3. en büyük kanıtlanmış doğal gaz rezervlerine sahiptir. 25 milyar varili aşan kanıtlanmış petrol rezervleri uluslararası sıralamalarda 14. sırada yer alır. Ülke, kişi başı GSYİH ($94.000) açısından dünyanın en zengin ülkeleri arasındadır. Turizm, gelecekteki gelişim için öncelikli bir sektör olarak belirlenmiştir. 2015’te 3 milyona yaklaşan ziyaretçi sayısının 2030’da 7 – 9 milyon’a ulaşması hedeflenmektedir.

İş, Para ve Düzenlemeler

İş Saatleri

Çalışma haftası Pazar gününden Perşembe gününe kadardır ve çoğu iş yeri Cuma (İslamda kutsal gün) ve Cumartesi günleri kapalıdır. İş yerlerinin açık olduğu saatler farklılık göstermekle beraber genellikle aşağıdaki gibidir:

 • Devlet daireleri: 07:00 – 14:00
 • Bankalar: 07:30 – 13:00
 • Özel İşletmeler: 07:30 – 18:00
 • Dükkânlar: 10:00 – 22:00 (Pzt – Per); 13:30 – 22:00.

Resmî Tatiller

 • Ulusal Spor Günü Şubat ayının ikinci Salı günü.
 • Ramazan Bayramı 8 Temmuz 2016 (ay takvimine göre değişir).
 • Kurban Bayramı 13 Eylül 2016 (ay takvimine göre değişir).
 • Katar Ulusal Günü 18 Aralık.

Para

Katar’ın para birimi Riyal’dir (QR veya QAR şeklinde kısaltılır). Döviz kuru US $1 = QR3,64 olarak sabitlenmiştir. Döviz kontrolleri uygulanmaz. Birçok konumda ATM’ler bulunur ve çoğu dükkân ve restoran başlıca kredi kartlarını kabul eder.

Gümrük Düzenlemeleri

 • Tütün izni: 400 sigara
 • Maksimum QAR 3.000 değerinde kişisel eşyalar ve hediyeler
 • Alkol ve narkotik madde ithali yasaktır.

Toplum ve Yaşam Tarzı

Din

Katar bir İslam ülkesidir, ancak diğer dinlere de saygı duyulur. Katar’ın kozmopolit nüfusu Hristiyan kiliselerinden Hindu tapınaklarına çeşitli ibadethaneleri destekler. İslami bayramlar ve tatillerin zamanı ay takvimine bağlıdır; her yıl yaklaşık on bir gün öncedir. Ramazan sırasında ziyaretçilerin gündüz saatlerinde halk içinde yeme, içme ve sigara içme eylemlerinden kaçınması beklenir.

Kıyafet Kuralları

Katar’da kıyafete yönelik tutum oldukça rahattır, ancak ziyaretçiler (hem erkek hem de kadın) halk içinde fazla açık kıyafetler giymekten kaçınarak yerel kültüre ve örflere saygı duymalıdır. Bağlam önemlidir. Bikiniler ve plaj giysileri otel havuzunun kenarında kabul edilebilir, ancak şehrin içinde halka açık yerlerde edilemez.

Kadın Ziyaretçiler

Gerek yalnız gerekse grup halinde seyahat eden kadın ziyaretçiler, Katar’ın günlük yaşamında herhangi bir özel kıyafet veya davranış kısıtlamasıyla karşılaşmaz. Kadınlar ülke hayatında tam ve aktif bir rol oynar ve yabancı kadın ziyaretçiler hemen kabul göreceklerinden emin olabilir.

Alkol

Alkol yalnızca otellere bağlı restoran ve işletmelerde ve özel kulüplerde bulunur.

İletişim ve Kamu Hizmetleri

Dil

Resmî dil Arapçadır. İngilizce yaygın bir şekilde konuşulur ve anlaşılır. Konuk ağırlama sektöründe çok sayıda başka dil de konuşulur.

Önemli Telefon Numaraları

 • Acil Yardım Hattı: 999
 • Bilinmeyen Numaralar Servisi: 180
 • Hamad Uluslararası Havalimanı: +974 4010 6666
 • Katar Turizm Çağrı Merkezi: +974 4444 4106

Telekomünikasyon

Katar ülke kodu +974’tür. Telekom hizmet sağlayıcıları Ooredoo ve Vodafone önceden ve sonradan ödemeli mobil hizmetler sunar.

İnternet

Ülke genelinde geniş bantlı Wi-Fi erişim alanları mevcuttur ve otellerde ve kamu parklarında kolaylıkla bağlantı kurulabilir.

Elektrik

220/240 volt AC 50Hz. Soket tipi kare, üç pinli, 13 amperlik sokettir (Birleşik Krallıkta kullanılan soket tipi).

Su

Musluk suyunu içmek genellikle güvenlidir, ancak çoğu otel ve restoran şişelenmiş su servis eder.

Tıbbi Konular

Önemli herhangi bir sağlık riski yoktur ve ziyaretçilerin özel bir aşı yaptırması gerekmez. Sağlık hizmetlerinin kalitesi genellikle çok yüksektir. Doha şehri genelinde İngilizce konuşan personeli bulunan, geniş stoklara sahip çok sayıda eczane bulunur; bazıları 24 saat açıktır.

Güvenlik

Katar, suç oranının dünyada en düşük olduğu yerler arasındadır. Dinî ve siyasi istikrara sahip güvenli bir destinasyondur. Normal önlemlere uyulması önemli olmakla beraber ziyaretçilerin şehrin herhangi bir bölümünde yürürken fazla kaygı duyması gerekmez.

Engelli Ziyaretçiler

Önde gelen oteller, havalimanları, alışveriş merkezleri, büyük bankalar ve diğer yeni veya yakın zamanda restore edilmiş kamu binaları tekerlekli sandalyeyle erişim, engelli tuvaletleri ve özel park yeri imkânları sunar, ancak özel ihtiyaçları bulunan ziyaretçilere diğer yerlerdeki durumu kontrol etmeleri tavsiye edilir.

Doha Konsolosluk Bilgileri

Al Katifiya Zone 66, Al Rabwa Street 310, Diplomatic Area, Dafna Doha – Qatar P.O.BOX: 1977

E-Mail : embassy.doha@mfa.gov.tr

Telefon : +974 4495 1300 +974 4495 1310 (Konsolosluk Şubesi)

Detaylar

Fazlası..  

Yazılar

Fazlası..  

Doha Kıymetlisi: İslami Eserler Müzesi

Sanırım bu yazıda sizlere şuana kadar en etkilendiğim müzeyi anlatmaya çalışacağım. Çalışacağım. Çünkü; öyle etkilendim ki, umarım doğru kelimelerle size de hissettirebilirim bu heyecanımı. 14 yüzyıllık bir sanat arşivini bir kaç saatte gezmek gerçekten kulağa hoş gelen bir şey değil mi ? Doha’nın en özel yerlerinden birisinde bunu gerçekleştirme şansını elde ettim. Müze, Souq Waqif bölgesine yürüme mesafesi bir alanda …

Okumaya devam et..  

Katar Uluslararası Yemek Festivali

Katar ve Doha’yı keşfetmemin temel nedeni bu sene 8.si düzenlenen Uluslararası Katar Yemek Festivaliydi. Katar Turizm Otoritesi tarafından böyle bir organizasyona davet edilince yemek kültürü üst seviyede olan bir Gaziantepli olarak direkt tamam dedim. Acaba son dönemde instagramda paylaştığım bol yemek fotoğrafının bu davette etkisi var mı onu da düşünmedim değil hani 🙂 4 saat süren keyifli uçuş sonrasında Doha’ya …

Okumaya devam et..  

Katar Çöl Safarisi

Arap ülkelerine gidince aklına gelen ilk 3 şey nedir ? diye sorsam muhtemelen çöl safarisini mutlaka söylersin. Yani söylersin herhalde değil mi ? 🙂 Katar’da ilk kez yaşadığım bir deneyimi paylaşmak istiyorum. Öncelikle ilk kez yaptığım çöl safarisinden çok büyük keyif aldım. Gezen ve bu tecrübeyi benden önce yaşayan insanları görüp yıllarca kıskanan biri olarak sonunda bu şerefe bende ulaştım. …

Okumaya devam et..