Budapeşte Gezi Rehberi

Yurtdışı seyahatlerimde ilk göz ağrım Budapeşte. Belki de ondan özel olması. Gittiğinde keyifle gezebileceğin bir çok nokta var. Kale Tepesinden Budapeşte’yi izleyebilir. Parlamento Binasına hayranlıkla bakabilirsin. Eğer ki, ben gezginim seviyorum diyorsan ve hala burayı ziyaret etmediysen büyük kayıp gerçekten. O zaman benden sana bir tavsiye, en kısa zamanda biletini al ve buraya gel kaçırma Budapeşte’nin güzelliklerini.

Budapeşte Gezi Rehberi

Nüfus : 1,732 Milyon

Dil : Macarca

Para Birimi : Forint

Saat Farkı : Türkiye saatinden 1 saat geridedir.

Vize : Schengen

 

Macarca başlıca kelimeler

  • Evet, Igen
  • Hayır, Nem
  • Merhaba, Szia
  • Nasılsın, Hogy vagy ?
  • Günaydın, jo reggelt
  • İyi akşamlar, jo estet

 

Konsolosluk Bilgileri

Telefon : +36-1 478 91 30

E-posta : embassy.budapest@mfa.gov.tr

Adres : 1062 Budapest, Andrassy ut 123 , Hungary

 

Macaristan’ın başkentidir. Aslında Tuna nehrinin iki yakasındaki Budin (Buda) ve Peşte’nin 17 Kasım 1873 yılında birleşmesiyle oluşmuş şehirdir.

Eski yıllarda Tuna nehri Budin’i ve Peşte’ yi ayırmıştı. İki şehri birbirine bağlaması için Chain Köprüsü inşa edilmeye başlamıştı. Bu köprü iki şehri birbirine bağlayacaktı. 17 Kasım 1873 yılında köprünün inşa edilmesiyle iki şehir bağlandı ve şehrin adı Budapeşte oldu.

Budapeşte, Macaristan’ın politik, kültürel, ticari, endüstri ve ihracat merkezidir. Berlin’den sonra Orta Avrupa’nın en büyük ikinci şehri olup, Macaristan nüfusunun beşte biri, 2003 yılı sayımına göre 1.719.343 kişi Budapeşte’de yaşamlarını sürdürmektedir.

Budapeşte coğrafi konumu, tarihî eserleri ve diğer çekicilikleri ile Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir. Şehir Tuna’nın batı yakasında Buda (Budin) ve doğu yakasında Peşte şeklinde iki bölüme ayrılmıştır. Tuna’nın batı kıyısında Buda kalesinin çevresindeki görece engebeli bölgede tarihî semtler uzanır. Şehrin iş merkezi ve kalabalık semtleri ise Tuna’nın doğusundaki ovaya açılan düzlüktedir.

 

Detaylar

Fazlası..