Belgrad Gezi Rehberi

Vizesiz gitmenin keyfi gerçekten başka. Bu duyguyu yaşayabileceğin şehirlerden birisi de Belgrad. Kendi halinde küçük bir şehir gibi gözükse de aslında 1 milyonu aşkın nüfusu var. Keyifle gezebileceğiniz 2 veya 3 günlük bir yer. Ama nedense çok ısınamadım ben.

Belgrad

Nüfus : 1,351 Milyon

Dil : Sırpça

Para Birimi : Dinar

Saat Farkı : Türkiye saatinden 1 saat geridedir.

Vize : Türk Vatandaşları için 90 gün serbest dolaşım hakkı vardır.

 

 

Sırpça başlıca kelimeler

  • Merhaba, Zdravo
  • İyi Günler, Dobar Dan
  • Hoşça kal, Cao
  • Görüşmek üzere, Dovidenja

 

Konsolosluk Bilgileri

Telefon : +381 11 333 24 10

E-posta : embassy.belgrade@mfa.gov.tr

Adres : Krunska 73, 11000 Belgrade Serbia

Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehridir.Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda yer almakta olup 1,2 milyonluk merkez nüfusu ve 1,65 milyondan fazla metropolitan nüfusuyla Güneydoğu Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olan kentin adı Beyaz Şehir anlamına gelmektedir. İdari olarak yüz ölçümü 3.222,68 km2 olan ve ülkenin %3,6’sını kaplayan kent, ülke nüfusun yaklaşık %22,5’ini barındırır.

Belgrad’ın kurulduğu alan, Prehistorik Avrupa’nın en büyük kültürlerinden olan Vinča kültürünün MÖ 6. yüzyıl dolaylarında doğduğu yerdir. Antik dönemde kentin bulunduğu alanda bir Trak-Dak kabilesi olan Singiler yerleşmişken MÖ 279’dan sonra bölgeye gelen Keltler buranın adını Singidūn olarak değiştirdi. Roma İmparatoru Augustus tarafından fethedilerek 2. yüzyılın ortalarında şehir hakları ile ödüllendirilen Belgrad. 520’li yılların başlarında sürekli olarak Slav akınına uğradı. Stratejik konumu nedeniyle kent antik çağda sayısız Doğu ve Batı ordusunun 115 savaşına sahne oldu ve tarih boyunca 44 kez yerle bir edildi. Orta Çağ süresince Bizans İmparatorluğu, Franklar, Birinci Bulgar Devleti,Macaristan Krallığı ve Sırp Despotluğu hâkimiyetine giren kent 1521’de Osmanlı İmparatorluğuhâkimiyetine girerek bir sancak hâline getirildi ve devletin Avrupa’daki toprakları ile tüm Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri oldu. Kentin büyük bölümü Avusturya-Osmanlı savaşlarında zarar gördü ve bir müddet sonra hâkimiyeti Habsburg Monarşisi’ne geçti. Kentin Sırbistan’ın başkenti unvanını tekrar kazanması Sırp İsyanları sonucunda 1841’de gerçekleşse de şehrin kuzeyi Habsburg Monarşisi’nde kaldı ve 1918’de Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dağılana kadar kent 2 parça hâlinde varlığını sürdürdü. Birleşik kent 1918’de Yugoslavya’nın başkenti ilan edildi ve 2006’da ülke tamamen dağılana kadar da bu durumunu sürdürdü.

Günümüzde özerk bir yönetime sahip olan Belgrad’ın Sırbistan’ın idari yapılanmasında özel bir konumu vardır. Metropolitan kent alanı 17 belediyeye ayrılır ve her biri kendine özgü bir yerel konseye sahiptir.

Detaylar

Fazlası..