Alaçatı

Kendi listemde zirveyi zorlayan lokasyonlardan birini anlatmaya çalışacağım. Gündüzü ve gecesi ayrı güzel keyiften dört köşe olacağın. Hele bir de, büyük şehirde yaşayan biriysen kesinlikle dönmek istemeyeceğin bir beldeyi anlatmaya çalışacağım. Çeşme !

Alaçatı, İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı bir mahalle. Ege Denizi’ne kıyısı vardır. Tarihî taş evleri ve rüzgar sörfüne elverişli plajları ile ünlüdür. Son yıllarda taş evleri sayesinde çok fazla gelişmiştir.

2000 yılı rakamlarına göre nufusu 8.401 kişidir. 704 kilometrekarelik alanında birçok eğlence mekânı ve oteli barındıran Alaçatı,Ege Bölgesi’nin önemli tatil beldelerinden biridir.

Alaçatı’ nın antik dönemdeki adı Agrillia’ dır. Alaçatı ismini ‘Alacaat’ adı verilen bir Osmanlı aşiretinden alır. Osmanlı döneminde Alaçatı’ da Rumlar ve Türkler yaşıyorlardı. Rumcada ‘Alacaat’ kelimesinin telafuzu zor olduğu için ‘Alacaat’ zamanla değişir ve günümüzde kullanılan Alaçatı adını alır.

Çeşme’nin yanı başında İzmiri,’in son dönemde parlayan yıldızı Alaçatı. Hatta Çeşme’yi bile gölgede bırakmış durumda artık. Alaçatı’nın dar taş sokakları ile eski Rum evlerinin bulunduğu merkezi denizden içeride kalıyor. İzmir Çeşme otobanı Tarihi Alaçatı merkezi ile surf merkezi olarak bilinen Alaçatı koyunu birbirinden ayırıyor.

Daracık sokaklar, arnavut kaldırımlarla dolu Alaçatı. Binaların hemen hemen hepsi iki katlı. Alaçatı’nın evleri sadece eski olduklarından değil aynı zamanda özel bir kesme taştan yapıldıkları içinde önemli bir hal almış.  Sokaklarda karabiber ağaçları, sakız ağaçları , erken bahar müjdecisi sarı çiçekli mimozalar ve yaz sonuna doğru kente kokusunu yayan sakız yaseminleri. Denize rüzgarla uçuşan rengarenk yelkenler.

Alaçatı’yı iki saat gibi bir sürede tamamen bitirebilirsiniz.. Küçük kendi halinde bir belde gerçekten. Pazaryeri Cami, 1874 yılında yapılan Aya Konstantin Kilisesi sonradan camiiye çevrilmiş. Girişi et pazarı olarak gözüktüğünden adı da Pazaryeri olmuş. Alaçatı’nın 150 yıl önce kurulmuş Yeldeğirmenleri var. Bu aynı zamanda beldenin en yüksek noktası.

 

image4 (10)

Çeşme’de Nerelere Gidilmeli ?

Ilıca Plajı

Çeşme dendiğinde akla ilk gelen noktalardan birisi. Uzun uzadıya bitmeyen plajı ve güzel kumuyla güzel bir alan. Yazın çok kalabalık oluyor. Bayramda ise, gitmeyin kesinlikle ! Sheraton ile özdeşleşmiş güzel bir bölge. Çeşme’de denize girilebilecek güzel noktalardan birisi.

Boyalık

Yaklaşık 5 Km. uzunluğunda ve çok güzel plajlara sahip bir koydur.Bu koyun kuzey rüzgarlarına kapalı en sakin plajı ise Sakin Deniz (AYAYORGİ) plajı.Restaurantları, birbirinden keyifli tesisleriyle inanılmaz sakin ve dinlendirici bir koy. Bana kalırsa Çeşme bölgesinin en güzel koyu. Babylon, Pi, Sole&Mare gibi bir çok popüler beach clubın da bulunduğu bir bölge. Genellikle 50 TL girişi var mekanların. Bazılarında 1 içki dahil.

Ildırı

Buraya gün batırmaya gelinmeli. Ilıca’ya yaklaşık yarım saat mesafede sit alanı olan bir yer. Hiç bir yeni yapı yok. Çeşme’de yaşayanlar bilir. Gün batımının en güzel izlenebileceği yerlerden birisi. Ayrıca; turkuaz ve manzara gibi güzel butik cafeleri de var. Lokma tatlısını ve gözlemesini deneyebilirsiniz. Fatmagül’ün Suçu Ne ? dizisi de burada çekildi unutmadan.

Alaçatı Çarşısı

Gündüzü ayrı, gecesi ayrı güzel dememden kasıtta Alaçatı’nın payı büyüktür. Çünkü gerçekten günün her saati keyif alabileceğin bir yer Alaçatı. Gündüz, rengarenk kapıların, konakların fotoğraflarını çekebilirsiniz. Akşam ise, kalabalığın içinde Alaçatı’nın ritmine ayak uydurabilirsiniz. Çarşıya giriş itibariyle başlar hikayeniz. Gördüğün her konağın ya da yapının bir arka bahçesi var hemen hemen. İnanır mısın bilmem ama her bahçe ayrı keyifli Alaçatı’da. Sokaklarında kaybolmaktan da, binaların içlerine girmekten de korkma. Çünkü; arayarak değil, keşfederek öğrenirsin Alaçatı’yı.

 

Alaçatı Marina

Alaçatı beldesinin güneyinde yan yana sıralanmış koylarla, yatçılar için bir cennet niteliğindedir. İskelede 80 tekne barınabilmektedir. Ayrıca, rüzgar alan bir koy olması nedeniyle, sörf okullarının mesken yeri. Sörf dersleri alabilirsiniz. Akşamları ise sabaha kadar eğlencenin tavan yaptığı Öküz, Tren gibi mekanlar var. Alaçatı merkezine 3 4 km mesafede bir bölge. Akşamını görmenizi öneririm.

Dalyan

Dalyan Çeşme şehir merkezine 15 dakikalık bir mesafede olan küçük bir plajı bulunan gündüzleri kısmen boş olan ancak akşamları balık restoranları sayesinde dolan küçük bir kasabadır. Dalyan sahilinde bulunan balık restoranları her akşam tıka basa dolmaktadır. Burada ki balık restoranları çok meşhurdur. Çeşmeye gidenler bir akşam yemeklerini burada yemeyi tercih etmelidirler.

image2 (25)

Nerelerde Kahve İçilir ?

Köşe Kahve

Alaçatı’nın otantik ruhunu en iyi hissedebileceğin kahveci. Akşamları yer bulmakta zorlanabilirsiniz veya kalabalıktan boğulmuş hissine kapılabilirsiniz. Denize girmediğiniz bir günde 17.00-19.00 saatlerini öneririm. O zaman hissedebilirsin bu mekanı.

image2 (26)

Petra Roasting Co. Reserve

İstanbul’dan da bildiğimiz bir mekan. Kahvelerine diyecek bir şey yok zaten. Ortamı gayet başarılı. Buraya gelince, latte vs içmemelisiniz. Buraya gelince tavsiyemiz, size özel bir kahve var mı ? Ne içebilirim diye sormalısınız.

35471728__PX1Tl4pS_KKniSU6B52PG1x_YFv-paT0olzA2gUPI0

Dutlu Kahve

Köy kahvesinde kahveni içtin mi hiç ? Şöyle bir hikayesi olur. Köy kahvesine gelen kişi, oranın havasını sever, hizmet beklemez. Çünkü, ne kadar geç gelirse gelsin, orada ettiği sohbet ve insanlarla geçirdiği zaman önemlidir. Servisi biraz yavaş ama Alaçatı’da olmasa eksikliğini hissedebileceğin bir yer Dutlu Kahve. Burada bir kahve iç mutlaka.

38309618_Uh5Pz3S6smwB6g88AIncmIMuDjMxo3IU2CgcgDb8iHo

Kuş Cafesi

O kadar çok detay var ki. Dalıp gidersin içinde. Muhtemelen en çok fotoğrafı çekilen kahveci Alaçatı’da. Bazı mekanlar vardır, kahvesi için gidersin mekan önemli değil. Bazı mekanlar vardır o hikayenin parçası olmak istersin kahve önemli değil. Öyle işte.

124080646_lbDy1z-Xv9dz8raVja7BOdZ_ECEjaA6962VuSZRYOYI

15 Eylül Kıraathanesi

15 Eylül’ün anlamı önemli İzmir için. Akşamları gelip oturabileceğin güzel, ferah bir mekan.

88233837_vQJcPSi_kWXUJ48OEjlyBdCLVLethLuKGy_jsk6Cl2c

Nerede Yemek Yiyebilirim ?

Kırmızı Ev 

Hacımemiş Mahallesi’ne tepeden bakarken, kendini gurme gibi hissedebileceğin, pancarli kisir, sutte levrek, tandir gibi güzel tatlar deneyimleyebilirsin. Tuncay Bey’in ilgisi alakası ile samimi bir ortam sağlanmış. Sanırım gördüğüm en samimi servisti. Misafirperverlikleri de lezzetleri gibi had safada.

Sakız Reçeli

Bu mekan hakkında özel yazı bulunuyor. Buraya tıklayabilirsiniz. 

Babushka

Mezelerine hayran kaldığım bir mekan daha. Bahçesinde oturun ve hangi lezzetle şımarsam diye bekleyin.

12887814_IL4Rga9A7riH7hxKCXNW6wqGjRgUOr9RkHTioFNAWoQ

Asma Yaprağı

Lezzeti tartışılmaz bir mekan daha. Benim tavsiyem her mezeden yarım porsiyon isteyin ve bir çoğunu denemeye çalışın. Her biri ayrı bir lezzet.Sinkonta, lorlu kabak çiçeği, sarması, enginarlı deniz börülcesi say say bitmez güzelmezeleri, ambiyansı ve iyi servisi ile çok güzel bir mekan. Rezervasyonsuz yer bulmanız zor. Ona göre hareket edin lütfen.

84241000_UlH-li3Oa6H22-Al7byvDqIl37Y3Zif7dlrluIH_Rro

Ferdi Baba

Bir mekanın ismi Ferdi Baba olur da, rakı olmaz mı ? Rakı balık yapabileceğiniz güzel mekanlardan birisi. İşlerini gerçekten güzel yapıyorlar. Müzikler daha pop-caz ağırlıklı. Farklı bir konsepti var. Mezeleri gayet başarılı.

Kırmızı Ardıç Kuşu

Yahu bu Alaçatı’da hep meze mi var ? diyorsan seni buraya alalım. Bana kalırsa pizzası Alaçatı’nın en iyisi. Köz patlıcanlı, deniz ürünlü, alaturka, bbq tavuklu, isli çerkez peynirli pizzaları denedik hepsi çok iyiydi, acı sosu da unutmamak lazım. Önerilir.

46618530_adtlDol0qDbq-MARqWrRAMqOQn9NLfE1yBzHilO-3FM

Club Baba

Kahvaltı için mekan arıyorsanız burayı öneririm. Havuz başında yeşillik arasında güzel bir Ege kahvaltısı yapabilirsiniz.

13939228_Rw4ENDYU6Q_3Own7XUgdQ6dBhn1au-GByIi5O_Vjn9E

image1 (31) image3 (16) image4 (10) image5 (7) image6 (4) image7 (2)

image1 (34) image2 (25)  image3 (17) image4 (11) image5 (8) image6 (5) image7 (3)