Ayvalık Detayları

Kuzey Ege'nin kalbi Ayvalık.. Rezervasyon yapmadan kaçabileceğin tüm samimiyetiyle seni bekleyen bir belde..

Rezervasyon yapmadan plansız bir şekilde hadi gidiyoruz deyince nereye gidilir diye sorsalar herhalde ilk üç seçeneğimden birisi Ayvalık olurdu. Belki çocukluktan gelen alışkanlık belki de samimiyeti. Ayvalık kimine göre yaşlıların tatil beldesi gibi gözükse de, bence her yaşa hitab eden keyifli bir dinlenme noktası.

Kuzey Ege’nin kalbi olarak bilinen Ayvalık, zeytin başkenti olmasının yanı sıra girintili çıkıntılı koyları, meşhur Cunda Adası, Şeytan Sofrası, Sarımsaklı plajı, sabunuyla, komşu olduğu Midilli (Lesvos) Adası manzarasıyla da meşhurdur. İlçe çevresinde bulunan küçük büyük 22 ada var.

Peki bu tatil beldesinde neler yapabilirim ? Neleri görebilirim ? 

Sarımsaklı Plajı 

Altın kumlu Sarımsaklı diye ün salmış bir plaj. Ayvalık’ın Küçükköy beldesinde bulunan ve 7km lik kumsalıyla bilinen yer. Ayvalık merkezine 8 km mesafede. Otopark ve şezlong için hiç telaşlanmayın her şey fazlasıyla mevcut.

hb_b_17094355_l-b

Badavut

Ayvalık yönüne doğru giderken Sarımsaklı’dan bir sonraki koy Badavut. Çoğu insana göre bölgenin en güzel denizi. Badavut’un denizi mükemmel, o kadar berrak ki dibini görüyorsunuz. İnanılmaz bir görsellik ve huzur sağlıyor ziyaretçilerine. Sarımsaklı’ya yaklaşık 2,5 km mesafede güzel bir koy. Sarımsaklı’ya göre biraz daha sakindir.

badavut

Altınova

Ayvalık merkezine 13 km mesafede güzel bir plaj. Sarımsaklı ve Badavut’a göre daha sakin bir plaj.

Şeytan Sofrası

Gün batımını Türkiye’de izleyebileceğin en güzel lokasyonlardan birisi. Gerçekten küçüklü büyüklü bir çok ada ve deniz inanılmaz bir manzara sunuyor sana. Ayvalık’a gelip buraya çıkmadıysan çok şey kaçırmışsın diyebilirim. Bu beldenin en önemli simgelerinden birisi.

Ayvalık’a hakim büyük kayalık tepelerin üzerinde bulunan, bakıldığında tüm Ayvalık Adaları ve Midilli Adası’nın manzarası gözüken, üzerinde Şeytan’ın ayak izi bulunduğuna inanılan eski bir lav birikintisi.

Çamlık Orman Kampının yukarısındadır. Eski bir lav birikintisi olan tepe yuvarlak bir sofraya benziyor. Demir kafes içinde şeytana ait olduğu söylenen kocaman bir ayak izi vardır. Kafes içine bozuk para atarak dilekler dileniyor ve belalardan kurtulacağına inanılıyor.

Şeytan-Sofrası

Cunda Adası

Ada ismi sizi düşündürmesin. Cunda’ya 1995 yılında inşa edilen bir köprü ile karayolu ile ulaşmak mümkün. Ayvalık Adaları grubuna dahil olan ve yerleşime açık olan tek adadır. Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü burada, Alibey Adası ile Ayvalık arasında inşaa edilmiş.

Yazları Ayvalık’tan Alibey Adası’na her saat motor seferleri de yapılmaktadır. Adada çok sayıda kilise ve manastır vardır. Kiliselerin en büyüğü Taksiyarhis Kilisesi’dir. Kilisenin büyük çanı Bergama Müzesinde sergileniyor. Adanın yüksek kesimlerinden boğazların, adaların, iç içe girmiş koyların güzellikleri dalıp gitmeye ve fotoğraflamaya müsait.  Ada merkezinde sıralanmış balıkçı lokantalarında, meşhur Papalina, deniz mahsulleri  mezeleri ve zeytinyağlı ot yemekleri ile akşam yemeklerinin zevki doyumsuzdur.

stock-photo-15701251

Cunda Taş Kahve

Taş Kahve Cunda yapıldığı tarihe ilişkin kesin bir bilgi yok, fakat 1800’lü yılların sonları ile 1900’lü yılların başlarında inşa edilmiş olması gerekir. Bu bina kahvehane, gazino (Eskiden ailelerde gidiyordu, içki servisi yapılıyordu.) olarak inşa edilmiştir. Eskiden Taş Kahve ve  sahildeki bütün kahvehanelerde çalgı meheli vardı ve akşamları canlı müzik yapılıyordu. Şimdi ise adanın ruhunu hissedebileceğiniz bir yapı olarak hizmet veriyor.

Notlar

  • Şeytan Sofrasında günbatımı izlemeden dönmeyin
  • Zeytinyağı ve zeytin denemelisiniz.
  • Cunda Adasını ziyaret etmeli balık yenmeli.
  • Altın kumlu Sarımsaklı’da denize girmelisiniz.
  • Ada çevresindeki yat turlarına katılmalısınız.
  • Sezonda gidiyorsanız restoranlara önceden rezevasyon yaptırmalısınız.
  • Ayvalık Tostçuları çarşısına girmelisiniz. Burada önerim Avşar Tost.
  • Çamlık mevkiinde çayınızı içmelisiniz.
  • Fırınlardan simit alıp bir kahveye oturmalısınız.

image1

Nerelerde Kahve İçebilirim ?

Şeytanın Kahvesi

Şeytan Kahvesi, 1865 yılından beri faaliyette. 1950’den beri de Suat Abinin ailesi tarafından işletiliyor. Kuruluş 1865 olunca, haliyle Ayvalık tarihine dair bir çok detay da bulunuyor duvarlarda. Hatıralar bazen eşya bazen fotoğraflar üzerinden mesaj veriyor sana. Vay be dedirtiyor. Mesela, burası eskiden Palio Bahçeleri olarak geçermiş.

Ha neden Şeytan deniliyor dersen onun da hikayesi şöyle, Şeytan Halil yaramaz bir çocukmuş. Rum kadınlar çalı ateşinde gözleme pişirirken küçük taşlar atarmış kendini göstermeden. Sonrasında kadınlar taşın nerden geldiğini farkediyor ve “Seni şeytan seni” derler.. O günden bugüne kadar nesilden nesile gitmiş bu lakab..

İsterseniz koruk suyu deneyebilirsiniz. Ya da yan fırından simitinizi alarak kahveye oturabilirsiniz. Çaylar Suat Abi’den..

image2

Çamlı Kahve

Ayvalık ruhunu hissedebileceğin bir mekan da Çamlı Kahve. Ara sokakta kendini esnaf gibi hissedebilirsin. Koruk suyu ve kahvesi önerilir.

Kvcii Coffee House

Karaköy ve Balat’da görmeye alışkın olduğumuz bir cafe açılmış Ayvalık’a. Gayet şık dekore edilmiş ve Ayvalık’a da yakışmış bir ortamı var. Tiramisu ve çilekli limonatası önerilir. Kahve konusunda ise, Ayvalık’ta iddaalı mekanlardan birisi.

Taş Kahve

Sakızlı Türk Kahvesi’ni en güzel yapan yer bence. Karnınız aç ise, Ayvalık Tosları da bir o kadar başarılı. Her Cunda’ya gidildiğinde oturmaktan bıkılmayacak bir yer. Mutlu olduğunu hissettiğin tarihi bir yapı.

tas-kahve-ayvalik

Nerelerde Yemek Yiyebilirim ?

Teos Meze & Balıkevi

Burayı ne yazsam zor anlatırım da. Deneyeceğim yine de. Karides mantı, kremalı karides ve girit ezmesine hayran kaldım. Sanırım en iyi yediğim kalamar da buradaydı. Fiyatları gayet makul seviyede. Personel ve işyeri sahibi de baya ilgili masa masa dolaşır hatır sorarlar. Samimi bir ortamı var. Önerilir.

Şimdi Rum Meyhanesi

Meyhane ile Rum Meyhanesini karıştırmamak lazım. Burada güzel lezzetler dışında bunu da öğrendim. Keyifli bir ortamda sohbetini eder yemeğini yersin. Sonrasında yan masada tanımadığın kişilerle bir anda sirtaki yapmaya çalışırken bulabilirsin kendini. Bence Ayvalık’ın en iyi meyhanesi.

Lal Girit Mutfağı

Emine Hanım’ın ellerine sağlık valla. Girit lokumu, biberin bahçesi, kekikli kuzu, portakallı sübye, isli midye, yabani semizotu salatası, peynirli patlıcan,lor tatlısı ve daha daha.. İçeride fırtınalar estiriyor Emine Abla sağolsun. Fiyatlar da üzmez. Mutfak performansı açısından da gayet başarılı.

Nerede Kalınır ?

Ziyabey Konağı

Cunda Adası’nda yer alan Ziyabey Konağı restore edilmiş bir taş konak. Bu otantik mülk, antik mobilya ve modern olanaklarla geniş odalar sunuyor ziyaretçilere. Tesiste her gün organik kahvaltı servis ediliyor. Fiyat/konfor oranında gayet makul.

1e6ecc4f-0921-4a2

Vrodi Hotel

Cunda’nın merkezinde yer alan Cunda Vrodi Hotel cumbalı geleneksel mimariye sahip. Otel düz ekran uydu TV içeren klimalı odalar ve hamaklarla donatılmış yemyeşil bir bahçe sunmakta. Gayet keyifli bir ortamı var. Cunda içinde, Ayvalık’a 7 km mesafede.

32059625

Cunda Battalos Kucuk Hotel

Sahile sadece 250 metre mesafedeki Cunda Battalos Küçük Hotel’den Cunda Adası’nın merkezine yürüyerek 5 dakikada erişilebilir. Zeytin ağaçlarıyla dolu bir bahçede yer alan Küçük Hotel Battalos’un konaklama birimlerinde ısıtma sistemi, minibar, parke zeminler ve bahçe manzaralı bir balkon bulunmakta. Gayet otantik bir havası var memnun kalacağınız bir konaklama noktası.

51235638

Macaron Konağı

Ege sahiline sadece 100 metre uzaklıkta yer alan bu taş konak şirin bir bahçeye ve otantik, klimalı odalara sahiptir. Özenle restora edilmiş. Lobi itibariyle sizi büyüleyen bir yapı. Fiyatı da gayet uygundur.

ayvalik-macaron-konagi-nda-cift-kisilik-konaklama-ve-kahvalti_519a174eebdcf_2

Cunda Esen

Cunda’nın en kaliteli noktalarından birisi. Odaların dekorasyonu başınızı döndürebilir. Hatta otelde birinden duymuştum. Uyuyasım gelmedi odayı izlemekten demişti. Aklınızda bulunsun güzel bir konaklama noktası gerçekten. Ali Bey’in misafirperverliğini görmeniz lazım.

69775998